Światło w sypialni - zadbaj o zdrowy wypoczynek

Eksperci uznają, że w przestrzeni domowej powinien być dostęp do jak największej ilości światła dziennego, a jeśli nie da się takiego zapewnić, na przykład po zachodzie słońca, szczególną uwagę należy zwrócić na elementy świetlne, które do światła naturalnego są jak najbardziej zbliżone. Ma to ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie, ale uwzględnić trzeba również ochronę narządu widzenia. Nieco inne warunki warto jednak stworzyć w sypialni. To miejsce idealne do wypoczynku, a oświetlenie pełni w nim nie tylko funkcję praktyczną, ale również tę odprężającą i dekoracyjną. Dowiedz się, jakie światło jest najlepsze w domowej alkowie.

Barwa i natężenie światła w sypialni

W sypialni powinno królować światło ciepłe, niezbyt mocne, raczej przytłumione i o żółtej barwie. Oczywiście, uwagę warto skupić na poszczególnych strefach w sypialni. Na przykład przy toaletce, przy której realizować można codzienne zabiegi pielęgnacyjne czy makijaż twarzy, światło powinno być mocne, o barwie, która jest jak najbardziej zbliżona do tego naturalnego. Jeśli lubisz czytać wieczorem książki i jest to Twój sposób na spędzanie wolnego czasu przed snem, zadbaj o dobre oświetlenie przy łóżku. Czytanie przy zbyt słabym oświetleniu może psuć wzrok. 

Zaleca się, aby główne światło w sypialnianej przestrzeni było kojące i uspokajające, a nie rozpraszające. Dzięki temu korzystnie wpłynie na Twój zdrowy i mocny sen. 

Co istotne, zwracaj szczególną uwagę nie tylko na rodzaj barwy czy moc światła, ale również rodzaj żarówki. Zaleca się, aby oświetlenie było generowane poprzez żarówki LED. Wykazują one mniejszy pobór energii elektrycznej, są energooszczędne, a więc dzięki nim możesz generować oszczędności finansowe z tytułu niższych rachunków za prąd. Są też ekologiczne, a ich światło jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Warto zauważyć, że światło ledowe wykazuje też znacznie dłuższą żywotność, aniżeli żarówki tradycyjne. 

Dekoracyjne oświetlenie w sypialni 

Nie ma wątpliwości, że w każdej sypialni powinno znaleźć się co najmniej kilka różnych punktów świetlnych, w zależności od indywidualnych potrzeb domowników. W e-sklepie https://elektromag.pl/ znajdziesz szeroki wybór lamp sufitowych, kinkietów, lampek do szafek nocnych czy lamp stojących. Wiele z nich sprawdza się nie tylko pod względem praktycznym, ale może stanowić doskonałą dekorację sypialni, która powinna być raczej zachowawcza i minimalistyczna. Dzięki oświetleniu udaje się ożywiać takie wnętrze, ale jednak wciąż zachować idealne warunki do błogiego wypoczynku. 

Wybieraj ozdobne klosze, plafony, halogeny i dekoracyjne girlandy. Poszczególne elementy światła mogą być jednobarwne albo kolorowe i wzorzyste, wykonane z różnego rodzaju materiałów, z elementami drewna, metalu czy szkła. Wszystko zależy od stylu, w jakim chcesz urządzić swoją sypialnię. W dobrych sklepach z oświetleniem znajdziesz lampy dedykowane dla aranżacji w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour, skandynawskim czy loftowym. Pamiętaj, że klosze i abażury stanowią świetny dekor i można je wymieniać wedle uznania, najczęściej nie stanowią dużej inwestycji finansowej, ale jednak mają ogromne znaczenie na klimat sypialni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]