Nie jest łatwo w jednym pomieszczeniu dogodnie ulokować kominek i telewizor. Wiele zależy od tego, co jest dla nas ważniejsze. Podpowiadamy, jak urządzić salon z kominkiem i telewizorem.

Kominek do salonu

Jeżeli marzy nam się salon, w którym w centralnym miejscu znajdzie się kominek, przy którym będzie gromadzić się rodzina i goście – wówczas wiadomo, że powinno się postawić na taki, który spełni swoje zadanie. Do wyboru jest wiele modeli. Warto przejrzeć stronę https://www.homebook.pl/produkty/kominki, by zobaczyć i porównać najpopularniejsze z kominków do salonu.

Jeżeli ma to być tradycyjny kominek z wkładem, to jego położenie jest z góry określone w projekcie domu. Jednak na kształt i wielkość mamy wpływ. Skoro ma to być centralne miejsce, to trzeba to zaakcentować. Warto taki kominek umieścić na środku, przygotować dużą, dekoracyjną obudowę.

Nawet, jeśli postawi się na kominek gazowy, elektryczny, biokominek – można z powodzeniem uczynić go najważniejszym wyposażeniem w pomieszczeniu. Wówczas należałoby skierować komplet wypoczynkowy w jego stronę. Tylko co wtedy z telewizorem?

Tworząc klimatyczną przestrzeń w salonie z kominkiem warto zadbać również o funkcjonalność i postawić na praktyczne płyki ceramiczne.

Gdzie umieścić telewizor w salonie?

Jeśli kominek ma dla nas większe znaczenie niż telewizor, to sprawa jest prosta. Jeżeli to na telewizor chcemy patrzeć i to on ma gromadzić w jednym miejscu domowników, wówczas należy umieścić go w centralnym miejscu w salonie.

Rozważyć należy rozmieszczenie kabli, podłącza z telewizji kablowej, internetu. Ważne jest też usytuowanie telewizora względem okien. Jeśli znajdzie się naprzeciwko, będzie się w nim odbijało światło. Zbyt blisko światła z okna też nie jest najlepiej, ale oczywiście zależy to od położenia względem stron świata.

Ustalając miejsce postawienia lub powieszenia telewizora należy wziąć pod uwagę również odległość od mebli wypoczynkowych. Kanapa nie powinna znajdować się bliżej ekranu niż wynosi jego przekątna pomnożona przez 3.

Najczęściej telewizor wiesza się na ścianie, a na wprost niego umieszcza się sofę, narożnik, fotele. Każdy, kto pojawi się w pomieszczeniu patrzy wprost na niego. Tak najwygodniej i najprościej. Jednak, czy da się to pogodzić z kominkiem?

Salon z kominkiem i telewizorem

Czy da się w jednym pomieszczeniu racjonalnie zmieścić kominek i telewizor? Da! W przypadku dużej powierzchni można na jednej ścianie umieścić jedno i drugie. Kominek znajdować powinien się w rogu pokoju, a telewizor na środku. Niezależnie od tego, czy postawi się na narożnik, sofę i fotele lub dwie równolegle postawione kanapy – będzie optymalnie.

Jeśli pomieszczenie jest mniejsze, ściana dość krótka, wtedy można umieścić telewizor i kominek na ścianach prostopadłych do siebie. Stawiając po przekątnej narożnik, zyska się ogląd na jedno i drugie.

Telewizor można powiesić również nad kominkiem. Trzeba zerkać do góry podczas oglądania, więc to opcja idealna, gdy rzadko korzysta się z TV. Sprawdzi się to zwłaszcza przy zastosowaniu biokominka, kominka elektrycznego.

Jak widać, da się pogodzić w jednym pomieszczeniu i kominek, i telewizor. Ustawiając je należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, takich jak np. instalacje. Trzeba też ustalić, co jest ważniejsze. W ten sposób zyskuje się bardzo funkcjonalne wnętrze.

[Głosów:34    Średnia:2.7/5]