To najczęściej w salonie przyjmujemy gości, dlatego jeśli chcemy, aby nasz dom robił dobre wrażenie, to właśnie to pomieszczenie powinno stać się jego wizytówką. O czym powinniśmy pamiętać przy jego aranżacji?

Salon nie musi być urządzony wystawnie, aby wyglądać dobrze. Wszystko zależy od tego, jaki styl aranżacji nas interesuje. Dzisiaj mamy w czym przebierać, ponieważ w sklepach znajdziemy mnóstwo interesujących mebli i elementów wyposażenia wnętrz – stylowe kanapy, regały, lampa wisząca wykonana z efektownych materiałów.

Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na zapoznanie się z różnymi stylami oraz inspiracjami – dzięki nim wybranie najlepszych artykułów do aranżacji będzie jeszcze prostsze!

Mniej to więcej

Atrakcyjnie prezentujący się salon wcale nie musi być wypełniony meblami. Warto pamiętać o zasadzie „less is more”, czyli mniej to więcej. Zamiast kupować komody, regały, stoliki i stołki, wybierzmy tylko najpotrzebniejsze wyposażenie.

W salonie przede wszystkim nie powinno zabraknąć mebli wypoczynkowych oraz stolika kawowego albo łatwy. Gdy w pomieszczeniu mamy telewizor, przydadzą się też meble RTV. Dobór reszty wyposażenia zależy już od naszych potrzeb – regał na książki, witryna na szkła czy komoda do przechowywania.

Zasada „mniej znaczy więcej” dotyczy też samego wyglądu mebli. Te o prostych konstrukcjach i stonowanych kolorach dadzą nam więcej możliwości gry dodatkami. Raz zakupione pozwolą na wielokrotną zmianę aranżacji tylko dzięki dokupieniu innych zasłon, poduszek czy dywanu.

Estetyka, ale niekoniecznie z drewna

Drewno jest stylowym, ale drogim materiałem. Nie musimy jednak decydować się na drewniane meble do salonu – dobrym wyborem mogą być też te z płyty, na przykład wykończonej na wysoki połysk.

Zadbajmy o to, aby meble prezentowały się schludnie – w utrzymaniu porządku pomogą nam też różne kosze i pudełka.

Oświetlenie robi dużą różnicę

Nie zapominajmy też o tym, jak duże znaczenie ma dobór właściwego oświetlenia. Dopasowana lampa wisząca jest w stanie sprawić, że salon będzie wyglądał na jeszcze bardziej elegancki.

Do lampy dającej ogólne oświetlenie warto także dobrać dodatkowe źródła światła – lampa podłogowa czy stolikowa pomogą w stworzeniu we wnętrzu przytulnej atmosfery po zmroku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]