Bateria umywalkowa

Baterie to kluczowy element armatury łazienkowej. Wykorzystywane są przede wszystkim przy umywalkach i wannach, ale także bidetach oraz prysznicach. Poniżej skupimy się na baterii przeznaczonej do umywalki. Podpowiemy jak rozeznać się w dostępnym asortymencie, jak określić nasze potrzeby oraz gdzie szukać baterii umywalkowych wysokiej klasy.

Zakup baterii umywalkowej – od czego zacząć?

Najlepiej rozpocząć od ustalenia jakie możliwości manewru daje nam nasza łazienka. Im więcej wolnego miejsca – tym lepiej; będziemy mogli wybrać obszerną umywalkę oraz baterię z długą wylewką. W łazienkach niedużych rozmiarów warto wybrać modele powalające zaoszczędzić wolne miejsce.

Najważniejszym rozmiarem jest długość baterii oraz jej wylewki. Niektóre baterie posiadają wbudowaną wylewkę, wraz z którą tworzą wspólny korpus. Często są to bateria krótsze, dedykowane do niedużych umywalek. Baterie o długich, smukłych wylewkach sprawdzają się przy głębokich miskach o wysokich brzegach.

Ważny jest też sposób montażu baterii. Można wykonać go do ściany lub do umywalki/blatu. Rozwiązanie naścienne pasuje do umywalek głębokich, o wyprofilowanych krawędziach (choć nie tylko). Baterie montujemy od 20 do 35 cm. powyżej krawędzi armatury.

Baterie nablatowe montuje się na krawędzi umywalki lub na blacie. Są to baterie popularne, zwłaszcza gdy dysponujemy już własną umywalką oraz dedykowanym do niej meblem.

Bateria solidna i wygodna w użyciu – czyli jaka?

Jakie parametry są najważniejsze? Przede wszystkim odporność użytych materiałów na uszkodzenia. Głowica powinna być szczelna i solidnie wykonana, uniemożliwiając wyciek wody. Najmocniejsze materiały pozwalają na przepływ wody o temperaturze nawet 95 stopni C.

Regulacja strumienia wody powinna być płynna. By nie zaskoczył nas brak perlatora – warto upewnić się, czy jest dodany w zestawie. Jeśli nie –należy dokupić odpowiedni rozmiar. Perlator to świetny sposób na ograniczenie zużycia wody – poprzez jej napowietrzenie.

Osobom, którym zależy na cichej pracy umywalki, polecamy sprawdzić grupę akustyczną baterii – może być pomocna w domach młodych rodziców z dziećmi. Ważną sprawą jest także gwarancja. Na baterie najwyższej klasy otrzymamy nawet 7-letnią gwarancję bezawaryjnego działania.

Jeśli ogranicza cię ilość wolnego miejsca – zarówno co do wielkości baterii jak i miejsca jej montażu – polecamy wybrać modele nie dłuższe niż 10-centymetrowe. W małych umywalkach sprawdzą się również baterie z wylewkami w postaci elastycznych wężyków. Natomiast wężyki przyłączeniowe dedykowane do niedużych szafek mogą mieć długość zaledwie 20 cm.

Bateria estetyczne, eleganckie, stylowe

Bateria ma również wpływ na to jak prezentuje się umywalka. Szczególnie popularne są baterie w dwóch stylach. Pierwszy to nowoczesny, stawiający na proste, solidne konstrukcje, o wyraźnej bryle, pasujące m.in. do minimalistycznych aranżacji. Drugi to baterie naśladujące wzory klasyczne, pasujące do łazienek urządzonych w eleganckim stylu – także tych w hotelach lub restauracjach.

Wariant nowoczesny to m.in. bateria Deante Anemon, dostępna w ofercie: https://ekomonter.eu/kategoria-produktu/technika-sanitarna/baterie/. Jest to bateria o wysokim, geometrycznym korpusie (wydłużony prostopadłościan), oraz wylewce przypominającej przyczepiony moduł. Masywna konstrukcja będzie idealnie pasować do łazienek w różnych, nowoczesnych aranżacjach.

Najchętniej wybierane baterie w stylu klasycznym to te o wydłużonej, wygiętej wylewce – imitującej szyję łabędzia. Pokrętła powinny być schludne, najlepiej – wyposażone w cztery filigranowe uchwyty ułatwiające ich przekręcanie. Armatura taka doda naszej łazience szyku i elegancji. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]