Zalety domów o konstrukcji stalowej

Nowoczesne budownictwo chętnie korzysta z nowych technologi. Stąd pojawiły się domy wznoszone w technologii szkieletowej o konstrukcji stalowej. Tego typu domy od dawna wznoszone są w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Domy o lekkiej konstrukcji stalowej są bardzo popularne także w Wielkiej Brytanii oraz w krajach skandynawskich. W Polsce tego typu domy wciąż są nowością. Przybywa jednak osób zainteresowanych budową domu o konstrukcji stalowej.

Zalety domów o konstrukcji ze stali

Montaż profili stalowych jest bardzo prosty, a do tego szybki. Wybierając projekt domu o konstrukcji stalowej można znacząco skrócić czas jego budowy. Zmontowanie stalowych profili na placu budowy zajmuje maksymalnie 10 dni. Od wylania fundamentów do zakończenia budowy mija średnio trzy miesiące. W tak krótkim czasie nie da się zbudować domu tradycyjnymi metodami. Do tego domy, które mają konstrukcje stalową są energooszczędne.

Jakie elementy stosuje się na konstrukcję domu?

Konstrukcja domu powstaje ze stalowych giętych na zimno profili stalowych. Do ich produkcji używana jest stal ocynkowana ogniowo. Ocynk zabezpiecza profile przed korozją. Profile są bardzo wytrzymałe i lekkie. Na placu budowy łączy się je przy pomocy śrub, wkrętów samonawierających lub nitów. Z profili wznoszone są konstrukcje nośne ścian, dachu i stropu. Budowa konstrukcji domu z profili stalowych wymaga zastosowania usztywniających i stężających prętów, które sprawiają, że po zakończeniu montażu wszystkich elementów konstrukcja domu jest sztywna. W konstrukcji szkieletowej można budować domy do dwóch kondygnacji.

Jakie pokrycie na dach?

W przypadku domów o konstrukcji stalowej zaleca się pokrycie dachu lekkimi materiałami. Dobrze sprawdzają się więc: blachodachówka, dachówki bitumiczne, blacha płaska. Możliwe jest także użycie dachówki cementowej lub ceramicznej, ale wówczas profile użyte do budowy konstrukcji dachu muszą zostać dodatkowo wzmocnione.

Co z projektem?

Zdecydowana większość producentów oferuje nie tylko profile, ale także gotowe projekty domów. Projekt może zostać dostosowany do indywidualnych wymogów. Istnieją także biura architektoniczne, które współpracują z producentami profili. Projekt można więc zamówić w takim właśnie biurze.

Materiały konstrukcyjne niezbędne do budowy domy o konstrukcji stalowej są dowożone bezpośrednio na plac budowy. Konstrukcja jest lekka, nie wymaga wylewania dużych i mocnych fundamentów.

Tekst powstał we współpracy z CGT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]