Jednym z rodzajów dostępnych na rynku tworzyw jest laminat HPL. Można go w efektywny sposób wykorzystać w naszych wnętrzach, o ile poznamy sposoby jego wykorzystania. Jest ich bardzo dużo, dlatego możemy dowolnie zadecydować, kiedy faktycznie laminat HPL będzie dla nas użyteczny i w którym z pomieszczeń będzie chcieli go zastosować.
Wykorzystanie laminatu HPL
Wykorzystanie laminatu HPL to przede wszystkim meble kuchenne, do łazienki, salonu, sklepu czy biura. Świetnie sprawdzi się w produkcji blatów i lad, a także paneli ściennych, frontów meblowych, biurek i stołów. Przy jego wykorzystaniu można też wykonać drzwi, panele podłogowe, a nawet elewacje budynków. Laminat HPL ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Wszystko zależy od producenta, który wykorzysta go w swojej produkcji i zaoferuje klientowi, jaki dzięki bogatej kolorystyce bez trudności dopasuje go do aranżacji swojego wnętrza.
Zalety laminatu HPL
Kluczową zaletą laminatu HPL jest jego trwałość i solidność – mówi nasz specjalista z firmy Sanipol. Dzięki temu, że jest twardy i odporny, może być wykorzystywany na tyle przedstawionych powyżej sposobów. Co więcej, nie poddaje się działaniu promieniowania UV ani związków chemicznych czy biologicznych. Nie trzeba się też obawiać ścierania laminatu czy powstawania na nim zarysowań. Charakteryzuje się wodoodpornością, dlatego kuchnia albo łazienka to dla niego idealne przeznaczenie.
W jaki sposób powstaje laminat HPL?
Laminat HPL powstaje przez sprasowanie warstw papieru impregnowanego. Wykorzystuje się do tego żywicę, wysokie ciśnienie oraz dużą temperaturę. Później na powstały laminat nakłada się papier dekoracyjny, który również impregnuje się żywicą melaminową oraz – co istotne – warstwą ochronną, decydującą o jego wytrzymałości na różne warunki. Można też zastosować specjalne techniki tłoczenia, gwarantujące jego niepowtarzalny wygląd.