Szablon malarski. Szybkie dekoracje na ściany

0
5182

Dzięki szablonowi malarskiemu szybko odmienisz wnętrze swojego mieszkania. Dowiedz się, jak go zdobyć i wykreować za jego pomocą ciekawe dekoracje na ścianach.

Szablony malarskie to świetne rozwiązanie dla osób szukających sposobu na urozmaicenie wnętrza. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach, w których niedawno przeprowadzany był remont, jak i w tych, które potrzebują po prostu odświeżenia czy zmiany charakteru. Duża różnorodność dostępnych na rynku wzorów sprawia zaś, że bez problemu znajdziesz ten, który najlepiej będzie pasował do twojej wizji.

Ich zalety na tym oczywiście się nie kończą. Szablony malarskie są łatwe w obsłudze, a korzystając z nich nie musisz prosić o pomoc fachowca. Naniesienie na ścianę wzoru nie wymaga ponadto użycia specjalistycznego sprzętu. Wystarczą narzędzia, które masz w domu, a jeśli nie – łatwo kupisz je w najbliższym markecie (nie tylko budowlanym). Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak malować za pomocą szablonu.

Szablon malarski – czemu warto?

Z użyciem szablonu malarskiego masz możliwość bez dużych zdolności manualnych nanieść na ścianę dowolny wzór za pomocą farby (choć nie tylko, ale o tym za chwilę). Możesz wykonać go samodzielnie, jednak wymaga to umiejętności posługiwania się nożykiem introligatorskim lub skalpelem oraz dużej precyzji. Wygodniejszym i, co najważniejsze, szybszym rozwiązaniem jest zakup gotowego szablonu.

Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu zaoszczędzisz czas i pracę, które musiałbyś włożyć w samodzielne przygotowanie. Po drugie – gotowe szablony wykonane są z mocnej folii samoprzylepnej, nie zaś z papieru lub tektury, z których zwykle robimy ich domowe odpowiedniki. Taki szablon malarski łatwo jest przymocować do ściany, a folia, z którego jest wykonany, nie nasiąka farbą i tym samym nie stwarza zagrożenia dla ścian.

Jak malować z szablonem?

Malując z szablonem, możesz wybrać jedną z dwóch technik – z użyciem wałka lub aerografu. Obie dają dobre efekty, więc wybór metody powinien być podyktowany przede wszystkim tym, jakim sprzętem dysponujesz i jak sprawnie go obsługujesz. Poza tym do wyboru masz też farbę w sprayu, której możesz użyć bez żadnych narzędzi. Wystarczy, że potrząśniesz puszką i skierujesz strumień farby na malowaną ścianę.

Warto wiedzieć, że za pomoc szablonów malarskich możesz nanieść na ścianę także trójwymiarowe wzory. Taki efekt osiągniesz sięgając po masę strukturalną. Może ona mieć konsystencję gęstej farby, kaszy manny lub kleju do drewna i jest aplikowana za pomocą wałka. Po jej wyschnięciu, a jeszcze przed zdjęciem szablonu, powstały wzór musisz dodatkowo pomalować na wybrany kolor. Inne rozwiązanie to odklejenie szablonu i pomalowanie całej ściany, wraz z wypukłymi elementami z masy.

Gdzie kupić szablon malarski?

Szablony malarskie, ze względu na stosunkowo niską cenę, łatwość obsługi i duże możliwości są dość popularne – znajdziesz je bez problemu w sklepach wnętrzarskich czy marketach budowlanych. W handlu stacjonarnym wybór jest jednak dość mały, więc jeśli zależy ci na oryginalnej dekoracji, musisz przygotować się na długie poszukiwania. W zwykłych sklepach trudno będzie ci też znaleźć szablony wielkoformatowe, umożliwiające pomalowanie całej ściany.

Dużo lepszym rozwiązaniem będą więc zakupy w internecie. W e-sklepach znajdziesz szeroki wybór szablonów. Ich wyszukanie nie zajmie ci dużo czasu, bo są posegregowane według tematyki lub rozmiaru. W sklepach online znajdziesz najróżniejsze wzory – w tym te, za pomocą których naniesiesz nawet kilkumetrowe dekoracje.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]