Dla majsterkowiczów, którzy cenią sobie spersonalizowane elementy dekoracji w domu, ważne jest, aby mieć możliwość dopasowania lub dorobienia określonych części składowych danej dekoracji czy elementu zabudowy. Przydatna okazuje się wiedza na temat materiałów o różnych właściwościach. Szerokie zastosowanie posiadają płyty z tworzyw sztucznych, a oto kilka z nich:

Płyty Plexi pleksi, szkło akrylowe:

Do czego przyda nam się formatka z plexi docięta na wymiar? Plexi bezbarwna (transparentna) wyglądem przypomina szybę szklaną, jest tzw. szkłem akrylowym. Można zastosować ją (w  zależności od rodzaju przycięcia i jego kształtu), jako przeszklenie antyramy, ochronny blat w kształcie koła, lub prostokąta – cięty na wymiar stolika. Pleksi łatwo się wygina, formuje po podgrzaniu. Należy pamiętać, że łatwiej można ją zarysować niż szybę szklaną!

Dekoracyjne napisy – cytaty na ścianę, bądź kształty zwierząt czy roślin możemy wykonać z plexi czarnej, białej, bądź innej plexi kolorowej pasującej do wnętrza. Zaprojektowanie kształtu można wykonać w programie graficznym (znając podstawy rysowania wektorowego) i zlecić wycinanie kształtów za pomocą wycinania sterowanego komputerowo CNC. Płytę plexi wycina się najlepiej na laserowym ploterze CNC – zachowane są błyszczące krawędzie płyty!

dekoracje z plexi

Płyty PCV, PCW, PVC:

Miękkie, lekkie tworzywo PCV spienione jest łatwe w obróbce domowej. Można przecinać je nożykiem do tapet (grubości płyt zaczynają się od 1mm, grubsze płyty np. 10 mm wymagają specjalnych narzędzi).

Płyty PCV można wykorzystać pod nadruk wielkoformatowy. Ulubiona grafika lub fototapeta na sztywnym podłożu posłuży np. jako (tymczasowa) ścianka działowa w pomieszczeniu. Ze względu na wyrazistość kolorów płyt PCV, w reklamie wykorzystuje się je do komunikacji wizualnej, natomiast w domu, można wykorzystać je do kreatywnego zdobienia ścian np. pokoju dziecięcego.

krawedz pcv spienionej kolorowej

Poliwęglan

Jeżeli zależy nam na bardziej elastycznym tworzywie od Plexi, wybierzmy poliwęglan lity, który jest odporny na pękanie.

Płyty lite sprawdzą się tam, gdzie zależy nam na osiągnięciu efektu bezpiecznego szkła.

Wykonamy z nich balustradę schodową czy przeszklenie tarasu bądź zadaszenie. Poliwęglan komorowy wybrany w odpowiedniej grubości, ma właściwości izolujące (dźwięk, temperatura).

Płyty kompozytowe

Jeszcze mało znane i bardzo niedocenione płyty z rdzeniem z tworzywa i malowaną warstwą aluminium na zewnątrz, posiadają eleganckie wykończenie. Wielkoformatowo sprawdzają się jako warstwa wierzchnia ścian w pomieszczeniach. Jeżeli chcemy uniknąć niszczenia ściany, muru, bądź inwestować w ich remont. Ścianka z płyty typu Bond posłuży nam jako podkład, do którego bez problemu przykręcimy, dokleimy, zawiesimy – cokolwiek mamy w potrzebie… Frezowanie takich płyt, na określoną głębokość, bez naruszania warstw aluminium, daje możliwość tworzenia form 3D. Płytki te zginają się w miejscu nafrezowania. Frezować możemy również kształty dekoracyjnych paneli ażurowych z wykorzystaniem tych płyt.

aluminium kompozytowa

dibond panel ażurowy

Gdzie szukać informacji na temat płyt z tworzywa?

Tworzywa sztuczne wykorzystuje się do tworzenia dekoracji wnętrz, wykończenia elementów zabudowy, tworzy przeszklenia czy tarasy…. W inspiracji pomocny będzie katalog firmy, która tworzywa zna i obrabia od lat na różne sposoby https://sklep.wiga.com.pl/

Jeżeli nie jesteśmy pewni wyboru płyt oraz ich obróbki, warto się skonsultować.

–  http://wiga.com.pl/.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]