Rolety zewnętrzne – kiedy można je montować, a kiedy trzeba wystąpić o zgodę?

0
9123

W ostatnich latach niezwykłą popularność zyskują rolety zewnętrzne i to nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również we wspólnotach mieszkaniowych, osiedlach domków blokach mieszkalnych. W tym drugim przypadku o wyglądzie elewacji decyduje wspólnota mieszkaniowa, więc wszelkie ingerencje należy zgłaszać i wystąpić o zgodę na wykonanie takiej inwestycji. Podobnie w przypadku mieszkań w kamienicach trzeba poprosić o zgodę konserwatora zabytków, który odpowiada za wszelkie zmiany dokonywane, jeśli chodzi o elewację budynku i jego modernizację. W przypadku fasady kamienicy mogą być większe trudności z uzyskaniem takiej zgody niż w przypadku okien wychodzących na podwórko, które nie jest eksponowane. Niemniej jednak zawsze warto próbować.

Korzyści z montażu rolet zewnętrznych w blokach

Jeśli narzeka się na hałaśliwych sąsiadów bądź osiedle jest położone blisko dość ruchliwej drogi, to wybór rolet zewnętrznych może być bardzo dobrą decyzją. Mogą bowiem zmniejszyć hałas nawet o kilkanaście decybeli. Rolety zapewniają odpowiednią termoizolację. W związku z tym rachunki za energię cieplną mogą być niższe, co sprawia, że inwestycja w rolety może zwrócić się po kilku latach. Podobne korzyści uzyska się w kamienicy czy w domu. Jeśli chodzi o mieszkania na parterze, to warto zdecydować się na rolety antywłamaniowe. Niech nie zniechęci cennik rolet, gdyż oczywiście takie rozwiązanie jest droższe, jednak za większe bezpieczeństwo, warto zapłacić nieco więcej. Takie rolety posiadają dodatkowe ryglowanie, a także wzmocniony pancerz i prowadnice. Blokady uniemożliwiają podniesienie rolet od zewnątrz, a ich sforsowanie przy pomocy elektronarzędzi trwa pewien czas w przypadku rolet RC2 będzie to około 3 minut, natomiast w przypadku najwyższej klasy rolet RC6 powinno to być już kilkanaście minut. Oczywiście takie rolety również niwelują hałas i polepszają termoizolację. W przypadku zastosowania dodatkowo okien antywłamaniowych wysokiej klasy można mieć pewność, że jest się maksymalnie chronionym przed ewentualnym włamaniem.

Inteligentny mechanizm do zastosowania w domu

W przypadku domów można rolety wpisać w inteligentny mechanizm sterowania urządzeniami elektrycznymi, każdy szanujący się producent rolet ma je w ofercie. Dzięki temu w przypadku gradu rolety zostaną automatycznie opuszczone, chroniąc ramy i szyby przed zniszczeniem. Podobnie dzieje się w przypadku porywistego wiatru czy ulewnego deszczu. Oczywiście mechanizm elektryczny może również zakładać po prostu sterowanie za pomocą pilota bez programowania i automatycznych mechanizmów w reakcji na zmieniającą się pogodę.

Wszystkie rolety mogą występować w różnych kolorach. Można zdecydować się na te wykonane z PCW bądź aluminiowe. Jeśli nie chce się inwestować w mechanizm elektryczny można wybrać również model uruchamiany ręcznie, który jest tańszy, a przy tym może dać podobny komfort jeśli chodzi o samą funkcjonalność zewnętrznej rolety. Rozważając zakup takich rolet warto wziąć pod uwagę te sugestie. Latem rolety mogą dać przyjemny chłód i nawet o 10 stopni mniej wewnątrz, co ma niebagatelne znaczenie tam gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Z kolei w budynkach z klimatyzacją ogranicza pobór energii elektrycznej.

[Głosów:20    Średnia:2.4/5]