Najczęstsze błędy popełniane podczas termomodernizacji budynków

Docieplanie domu wydaje się być rzeczą prostą. Wiele osób twierdzi, że nawet bez specjalistycznego przygotowania jest w stanie zrobić to samodzielnie.

To prawda, że nie trzeba przechodzić kursów, szkoleń itp., aby wykonywać docieplenie. Może to zrobić niemal każdy. Jednak podstawowym wymogiem jest wiedza. Jeśli podejmujesz się wykonywania tego typu prac, musisz posiadać, chociaż minimalna wiedze w tym zakresie. Dzięki temu unikniesz popełniania błędów. A tych jest naprawdę sporo. Będą one miały znaczenie i wpływ na dalsza funkcjonalność docieplenia.

Brak odpowiedniego przygotowania podłoża

Wykonawcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że przed podjęciem się prac głównych, czyli wykonaniem docieplenia, konieczne jest odpowiednie przygotowania podłoża. Jest niezwykle istotne, ponieważ zapewni prawidłową przyczepność styropianu lub wełny mineralnej do ściany. Chodzi w tym przypadku o usunięcie wszelkich zanieczyszczeń: kurzu, starych powłok malarskich, zwietrzałego tynku. Konieczne jest również usunięcie rozpuszczalników organicznych. Istotne jest również osuszenie ścian. To zapobiegnie w przyszłości pojawianiu się wilgoci.

Jak przymocować płyty izolacyjne?

To jeden z najczęściej spotykanych błędów. Prawidłowo mocuje się je rzędami poziomymi. Spoiny pionowe między płytami muszą mijać się w sąsiednich rzędach. Ważne jest, aby wypoziomować pierwszą warstwę. Często się o tym zapomina, a to jeden z najważniejszych elementów. Jeśli na tym etapie popełnisz błąd, będzie się on kumulował na wyższych partiach. Pamiętaj o zamontowaniu listwy startowej. Ten aluminiowy profil ułatwi ułożenie pierwszej warstwy. Dodatkowo ochroni system przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Nieodpowiednia grubość ocieplenia

Wykonanie zbyt cienkiego ocieplenia również jest błędem. Jeśli ocieplenie wynosi tylko 8 cm jest zbyt mało. Oznacza to, że może ono nie spełniać swoich założeń i nie sprawdzić się w praktyce.

Jak uniknąć błędów?

Błędów, które możesz popełnić bez odpowiedniego przygotowania jest mnóstwo. Aby się ich ustrzec konieczne jest doszkolenie przed wykonywaniem prac. Możesz poczytać specjalistyczne czasopisma, czy artykuły w Internecie. Dobrze jest tez podpytać znajomego, który zna się na rzeczy. Z pewnością udzieli Ci cennych wskazówek. Drugim wyjściem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy, np. luksar.waw.pl. Firma specjalizuje się w wykonywaniu różnorodnych budynkach. Świadczy usługi zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Dzięki temu, masz pewność, że zatrudniasz fachowców, a docieplenie będzie wykonane profesjonalnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]