Materiały wykończeniowe ścian

Kiedyś ściany stanowiły jedynie tło wyglądu budynku lub pomieszczenia. Dzisiaj ta sytuacja zupełnie się zmieniła i użycie ciekawego materiału do wykończenia ścian jest sposobem na świetną aranżację wnętrza.

Istnieje wiele różnych sposobów na ocieplenie mieszkania. Można to zrobić zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Wiele starych budynków z powodu ochrony elewacji wymaga na właścicielach ocieplenie ścian od wewnątrz. Odpowiednie dobranie materiałów termoizolacyjnych ma duży wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie a także izolację w gorące dni.

Wybranie odpowiedniego tynku elewacyjnego ma duży wpływ na wygląd domu i jego styl w przyszłości, dlatego trzeba dobrze dopasować go do architektury domu. Elewacja jest właściwie wizytówką każdego budynku. Tynki elewacyjne można podzielić na mineralne, silikatowe, akrylowe oraz silikonowe. W zależności od podłoża używa się różnych rodzajów tynków elewacyjnych. Tynki akrylowe nie są paroprzepuszczalne, dlatego nakłada się je na docieplenie styropianowe. W przeciwnych przypadkach stosuje się podłoże wykonane z naturalnych materiałów lub ocieplonych wełną mineralną. Dobry tynk elewacyjny powinien być trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Tynki mineralne są bardzo trwałe oraz mają szereg różnych właściwości, dzięki czemu idealnie nadają się jako cienkowarstwowe tynki zewnętrzne. Z jednej strony odporne są na deszcze ale jednocześnie dobrze przepuszczają parę wodną, dzięki czemu chronią przed wilgocią. Dostępne są w mniejszej liczbie kolorów niż tynki silikatowe lub akrylowe, dlatego często maluje je się odpowiednimi farbami lub pozostawia ich naturalny kolor.

Jak powszechnie wiadomo drewno jest bardzo podatne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie jego zabezpieczenie. Najczęściej stosuje się impregnaty, które dodatkowo nadają drewnu piękny, wyrazisty kolor. Istotne jest także wybranie odpowiedniego gatunku drewna, które jest bardziej wytrzymałe.

Dzięki wykorzystaniu tynku ozdobnego można nadać wnętrzu wspaniały charakter oraz wygląd. Na rynku dostępna jest masa różnych wzorów oraz kolorów. Dodatkowym atutem tynku ozdobnego jest wykorzystanie go jako kolejnej warstwy ocieplającej budynek. Tynk dekoratorski pozwala również na imitację materiałów takich jak marmur czy granit.

[Głosów:1    Średnia:5/5]