Wykończenie terenu wokół domu - pomysły

Dobre zagospodarowanie terenu wokół domu ma przede wszystkim wymiar praktyczny, dlatego warto wybrać takie rozwiązania, które sprawią, że przestrzeń ta będzie jak najbardziej funkcjonalne, drugim czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest estetyka — w końcu przestrzeń wokół domu świadczy przede wszystkim o guście samych właścicieli.

Kostka brukowa — najpopularniejsze rozwiązanie

Decydując się na wykorzystanie kostki brukowej przy wykańczaniu terenu wokół domu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj gruntu, jakim dysponujemy, jeżeli jest to glina, najlepszym pomysłem będzie rezygnacja z układania kostki, ze względu na bardzo prawdopodobne powstawanie nierówności.

Kostka brukowa ma swoje niewątpliwe zalety, którymi są przede wszystkim trwałość, elegancki wygląd, zabieganie osuwaniu się gruntu oraz dobre zabezpieczanie fundamentu przed spływającą wodą. Kostka brukowa ma jednak również swoje wady, do których zaliczyć można np. konieczność wykonania dodatkowych prac wyrównujących czy cenę, która jest dość wysoka.

Mając na myśli termin kostka brukowa Piła, Poznań oraz w zasadzie całe województwo wielkopolskie słyną w produkcji tego materiału, to tam zlokalizowane są największe przedsiębiorstwa zajmujące się jego wytwarzaniem, przez co najwięcej tam również salonów, gdzie można obejrzeć różne sposoby aranżacji i układania kostki. Dodatkowo wiele takich miejsc znajduje się również na Śląsku oraz na Mazowszu — warto wybrać się w takie miejsca, aby móc na żywo zobaczyć efekty zastosowania tego materiału.

Tańsza alternatywa — nawierzchnie z kruszywa

Kruszywem, które najlepiej się sprawdzi, jeżeli chodzi o utwardzenie powierzchni wokół domu, będzie grys, głównie ze względu na jego kanciastą strukturę, przez co jego ziarna łatwo się ubijają, co jest bardzo ważne przy tego typu nawierzchni. Zaletami wykorzystania kruszyw, w tym grysu są przede wszystkim estetyka i ciekawy wygląd oraz niższa cena, jeżeli zaś chodzi o wady, to największą z nich jest niewątpliwie konieczność pielęgnacji i usuwania chwastów spomiędzy kruszywa oraz okresowe poprawienie profilu przez dosypywanie materiału, głównie w tworzące się zagłębienia (szczególnie na podjazdach). Mimo wad rozwiązanie to jednak jest często wybierane, głównie ze względu na niższą od kostek brukowych cenę.

Beton — idea rodem z dawnych lat

Mówiąc o wykończeniu terenu wokół domu, nie można zapomnieć o betonie, który w przeszłości był bardzo często wykorzystywany, jednak biorąc pod uwagę jego wady, takie jak np. nieestetyczne pękania został on zastąpiony wyżej wymienionymi rozwiązaniami. Jeżeli jednak ktoś koniecznie chciałby wybrać beton jako materiał wykończeniowy na teren wokół domu, to polecane są np. ażurowe płyty betonowe, które z pewnością będą się prezentować lepiej niż wylany na dużej powierzchni beton.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]