Linie napowietrzne

Większość z nas na pewno słyszała o napowietrznych liniach wysokiego napięcia. Dzięki nim nasz krajobraz za oknem jest urozmaicony słupami oraz połączeniami między nimi. Szpaki mają gdzie siedzieć, a bociany budować gniazda. W dodatku dostęp do nich w przypadku awarii i konieczności naprawy jest bardzo łatwy, ponieważ znajdują się one w pobliżu naszych domostw. Generalnie każdy z nas może napisać lub powiedzieć o liniach wysokiego napięcia kilka słów. Jednak linie napowietrzne niskiego napięcia oraz linie napowietrzne średniego napięcia to środowisko elektryczne, o którym mogą wypowiedzieć się tylko osoby wykwalifikowane. Dowiedzieć się o istnieniu takiego sprzętu i jego wykorzystaniu można na przykład ze strony internetowej https://www.elektrospark.pl/oferta/uslugi-elektryczne/linie-napowietrzne-sredniego-i-niskiego-napiecia. Owi „cisi bohaterowie” wymagają specjalistycznego zabezpieczenia i ostrożnej obsługi.

Choć praca ta może wydać się mniej odpowiedzialna niż przy liniach wysokiego napięcia ze względu na zasięg, nie zapominajmy jednak, że każda praca związana z elektryką wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, choćby porażenia prądem, poparzenia, jak i kontuzji. O liniach napowietrznych niskiego i średniego napięcia warto zasięgnąć wiedzy u specjalistów z dziedziny elektryki, lecz także zwykły elektryk po szkole zawodowej powinien rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Zwłaszcza, że w naszym kraju szkolnictwo zawodowe z zakresu prac elektryka stoi na naprawdę wysokim poziomie, czego dowodem są na przykład szkoły elektroniczne i techniczne w większości polskich miast (na przykład jedna z najlepszych szkół w Polsce, Technikum Elektroniczne w Lublinie), jak również powszechny dostęp do pomocy i usług osób wykwalifikowanych, nie tylko w dużych miejscowościach, lecz także na wsiach.

Co prawda nie jest to zawód prestiżowy, co uważamy za niesłuszne, lecz żaden profesor nie wyjaśni nam raczej, czym są linie napowietrzne średniego napięcia lub linie napowietrzne niskiego napięcia. Tutaj potrzebna jest wiedza z zakresu elektryki, większa niż ta, którą dzieci w szkole podstawowej przyswajają na lekcjach techniki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]