Karnisz na firanki i zasłony – co kupić?

0
1259

Karnisze dostępne w sprzedaży to wiele różnych modeli do wyboru. W związku z tym bardzo często pojawia się pytanie – co kupić?

Gdy przy oknie mają znaleźć się zarówno firanki, jak i zasłony, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na taki karnisz, który będzie pozwalał na powieszenie ich jednocześnie. Jest to tak zwany karnisz podwójny, który wyposażony jest w dwie poziome belki przeznaczone na te dekoracje okienne.

Aby karnisz tego typu mógł pasować do wnętrza i był przy tym wygodny w używaniu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podpowiadamy, co warto wybrać!

Karnisz podwójny – ważny właściwy rozmiar

Podwójny karnisz przeznaczony na firanki oraz na zasłony powinien posiadać odpowiedni rozmiar odpowiadający szerokości okna. Wybieramy w tym przypadku karnisz dłuższy niż długość okna, a także parapetu, gdy wystaje on poza jego obrys. Dzięki temu zasłony będą mogły dekoracyjnie zwisać po bokach okien, a firanka będzie mogła zasłaniać całe okno. Wtedy do wnętrza wpuścimy najwięcej naturalnego światła.

Zaleca się, aby rura karnisza wystawała o około 20-30 cm po każdej stronie okna. Zatem długość karnisza oblicza się poprzez dodanie do siebie szerokości wnęki okiennej oraz dodatkowych 40-60 cm. Warto pamiętać, że dodatkowe, dekoracyjne zakończenia karnisza mogą wydłużyć go o około 10-15 cm.

W sprzedaży można znaleźć obecnie gotowe karnisze o różnych długościach. Najdłuższe posiadają do 2,4 metra długości. Oczywiście, karnisze można także łączyć ze sobą z użyciem specjalnych łączników. Także karnisze można kupić na wymiar – wówczas będą one dostarczone w wymiarze wskazanym w zamówieniu.

Karnisz podwójny – metoda powieszenia firanek i zasłon

Karnisze pozwalają na podwieszenie firanek oraz zasłon o różnych zakończeniach w zależności od zastosowanych akcesoriów karniszowych.

Najczęściej karnisze wyposażone są w specjalne kółka z żabkami. Można wtedy łatwo przypiąć do nich materiał zasłony lub firanki. Aby przesuwanie kółek było jeszcze łatwiejsze, producenci stosują także dodatkowe wkładki teflonowe w ich wnętrzu. Wówczas kółka mają bardzo dobry ślizg – przesuwają się gładko i cicho.

Podwójny karnisz może także posłużyć do powieszenia zasłon i firanek z szytymi tunelami, z szelkami albo też z oczkami – kółkami. Wówczas wystarczy tylko zdjąć z karnisza żabki i schować je w bezpiecznym miejscu, a dekoracje okienne umieścić bezpośrednio na rurze.

Podsumowując, dobry karnisz podwójny powinien być stylowy, praktyczny, a także dopasowany wymiarowo. Takie karnisze można kupić także przez internet!

[Głosów:0    Średnia:0/5]