zmywarka

Zmywarka to urządzenie, z którego coraz więcej ludzi korzysta na co dzień, a które znacznie skraca czas, jaki potrzebny jest do tak prozaicznej, ale jednocześnie koniecznej czynności, jak zmywanie naczyń. Zmywarka do naczyń, jak każde często wykorzystywane urządzenie może jednak ulec awarii. Jednym z jej elementów, który z czasem się zużywa, a który naprawić można samemu jest pompa myjąca. Jak ją naprawić i o czym należy pamiętać?

Dlaczego pompa myjąca w zmywarce się zużywa?

Przyczyn zużycia pompy myjącej jest wiele. Po pierwsze jest to naturalne zużycie. Pompa taka jest urządzeniem mechanicznym, którego elementy w pewnym zakresie ocierają o siebie i podlegają różnego rodzaju naprężeniom. Od jakości samej pompy zależy to, jak długo będzie służyć. Jedno jest pewne – każda pompa prędzej czy później ulegnie awarii i trzeba skorzystać z usług naprawy zmywarki, np: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/.

Drugą ważną przyczyną zużywania się pompy może być używanie środków myjących i pomocniczych złej jakości. Pompy tego rodzaju wykonywane są z materiałów, które nie są całkowicie odporne na działanie stosowanej do zmywania chemii. Stosując odpowiednio dobrane środki można znacznie wydłużyć życie pompy.

Jakie są najczęstsze sygnały, że coś z pompą jest nie tak?

Najbardziej widocznym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić jest niedomywanie naczyń przez zmywarkę – zwłaszcza, jeżeli wcześniej naczynia były umyte dobrze, przy takich samych ustawieniach programatora. Kolejnym sygnałem, na który należy zwrócić uwagę jest głośna praca urządzenia. Niepokojący jest też w tym przypadku wzrost zużycia wody przez zmywarkę. Sytuacją awaryjną jest ta, w której zmywarka nie kończy programu. Należy ją wtedy niezwłocznie odłączyć od zasilania. Objawem, który jednoznacznie wskazuje na awarię pompy myjącej zmywarki jest jej przeciekanie.

Samodzielna naprawa pompy w zmywarce

Samodzielna wymiana pompy jest możliwa; należy natomiast dysponować odpowiednimi narzędziami. Najczęściej wystarczy podstawowy zestaw kluczy i śrubokrętów, a także szczypce i kombinerki. Przed przystąpieniem do pracy należy odłączyć urządzenie od źródeł zasilania. Zaczynamy od zdjęcia dolnego panelu przedniej obudowy zmywarki. Następnie należy odłączyć przewód uziemienia, wyjąć opaskę zaciskową, a także odłączyć i wyjąć grzałkę przepływową. Kolejnym krokiem jest odłączenie i odkręcenie startera. Finalnie odkręca się uchwyty pompy i po odłączeniu wszystkich przewodów, wyjmuje ją. Teraz już pozostaje tylko włożyć nową pompę i wykonać wszystkie opisane czynności w odwrotnej kolejności.

Czy zawsze warto naprawiać pompę samodzielnie?

Mimo, że sama wymiana nie jest bardzo skomplikowana, niedoświadczonej osobie może sprawić pewne trudności. Problematyczne może być na przykład podłączenie przewodów pompy we właściwych miejscach, o czym należy koniecznie pamiętać. Jeżeli sprawa nas przerasta technicznie, albo po prostu nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami, nie wahajmy się zadzwonić po profesjonalny serwis, np FixAgd.pl.

[Głosów:15    Średnia:3.1/5]