wkręty nierdzewne

Dzięki wkrętom możliwe jest połączenie różnych elementów konstrukcyjnych. Jednak bardzo ważne jest, by wybrać odpowiednie akcesoria łączeniowe w zależności od materiału, w który będzie się je wkręcać. Jak wybrać wkręty do płyt meblowych? Co sprawdzi się przy płytach wiórowych, a co przy gipsowych? Podpowiadamy!

Jakie wkręty do płyt meblowych?

W przypadku mebli z płyt, dobór wkrętów musi uwzględniać to, że będą musiały znosić znacznie obciążenie. Muszą więc zostać wykonane z wytrzymałego metalu. Jest nim stal węglowa wzmocniona w procesie hartowania. Solidne złącza to i trwały mebel. Właśnie dlatego warto postawić na wkręty ze stali nierdzewnej. Zwłaszcza jeśli mebel będzie narażony na działanie wilgoci. Wkręty ze stali nierdzewnej są odporne na działanie szkodliwych czynników, takich jak woda. Gdzie ich szukać? Można zamówić wkręty nierdzewne bezpośrednio ze sklepu Incop.pl i nie tracić czasu na szukanie odpowiednich elementów złącznych w stacjonarnych sklepach i marketach budowlanych. A na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wkręty do płyt wiórowych — które najlepsze?

Chcąc skręcić meble z płyt wiórowych i inne konstrukcje, można postawić na różnego rodzaju wkręty. Dużą popularnością cieszą się konfirmaty. Mają dużą średnicę i długość, która pozwala złączyć płyty wiórowe o znacznej grubości. Jednak aby ich użyć, niezbędne jest nawiercenie odpowiedniego otworu o trzech średnicach — na rdzeń wkręta, na jego szyjkę i na kołnierz. Do wkręcenia konfirmatu używa się klucza imbusowego lub zakrętarki.

Do płyt meblowych stosuje się również wkręty samowiercące. Mają ostre zakończenie, aby z powodzeniem mogły wejść w twardy materiał. Dzięki temu płyta przy wkręcaniu nie pęka. Zamówić można wkręty z łbem stożkowym, kielichowym, walcowym, podkładowym i sześciokątnym. Najlepiej sprawdzają się wkręty do drewna z łbem stożkowym ocynkowanych galwanicznie z krzyżakiem na bit PZ2, gdyż nie potrzebują wstępnego nawiercania. Do wyboru są wkręty do płyt wiórowych z trzpieniem częściowo lub połowicznie gwintowanym, a także w całości gwintowane.

Jakie wkręty do płyt gipsowych?

Płyty kartonowo-gipsowe są materiałem chętnie wybieranym przy stawianiu ścianek działowych, ale stosuje się je również w celu wyrównania powierzchni ścian. Najczęściej płyty gipsowe montuje się na wkręty. Jednak bardzo ważne jest, by były to elementy złączne przeznaczone właśnie do tego typu zabudowy. Wkręty powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, mieć ostro zakończony i bardzo twardy szpic. Dzięki temu można je osadzać bez konieczności nawiercania otworu. Bardzo ważne jest, by przy przykręcaniu płyt gipsowych zachować odpowiedni odstęp od każdego kolejnego wkrętu. Dzięki temu płyta będzie osadzona tak, jak należy i nie będzie pękać.

Wkręty dobiera się w zależności od materiałów, które chce się połączyć. Często kluczowe jest również to, jakimi narzędziami się dysponuje i jaki efekt chce się osiągnąć. Warto pamiętać o tym, by nie oszczędzać na elementach złącznych. Trzeba kupić dobre, stalowe, najlepiej nierdzewne wkręty do płyt meblowych, wiórowych i gipsowych. Tylko wówczas można być pewnym, że konstrukcja będzie stabilna.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]