budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Całkiem niedawno rozpoczęła się nowa era w motoryzacji. Samochody elektryczne, o których będziemy dzisiaj mówić, są już bowiem ogólnodostępne i możemy je często spotkać na naszych ulicach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego typu pojazdów, jednak idą za tym pewne zobowiązania, których musimy dopełnić. Jedno z nich jest związane z faktem, że niezbędne jest dostarczenie autom energii elektrycznej, a to wymaga stworzenia odpowiednich stacji do ładowania. Czym są takie stacje? Co trzeba zrobić, by móc zbudować stację do ładowania?

Czym jest stacja ładowania samochodów elektrycznych?

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych to w dużym skrócie specjalne stanowiska wyposażone w ładowarki, do których właściciele mogą podłączyć swój pojazd i zasilić go prądem elektrycznym. Stacje, które widzimy przy drogach, często przypominają wyglądem niewielki parking. Zwykle możemy je spotkać przy autostradach, centrach handlowych czy stacjach benzynowych. Nierzadko stacja taka jest zabudowana, znajduje się pod wiatą lub w budynku, gdyż sprzęt jest nieodporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Za dopełnieniem odpowiednich formalności, praktycznie każdy może zbudować taką stację. Jeśli jednak chcecie zasięgnąć opinii specjalistów, dobrym pomysłem będzie budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych z pomocą www.sigmapolska.pl, jednej z przodujących firm w zakresie elektromobilności.

Jakie są rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj prądu wyjściowego. Istnieją zarówno ładowarki zasilające auta prądem zmiennym (AC) jak i prądem stałym (DC). Dominują jednak takie, które dostarczają pojazdom kombinację AC/DC. Innego podziału moglibyśmy dokonać ze względu na czas ładowania. Tu wyróżnimy:

  • bardzo wolne – przydomowe ładowarki, dedykowane do prywatnych posesji (moc ok. 6,6 kW),
  • wolne ładowarki AC – przystosowane do funkcjonowania w miastach (moc ok. 11 kW),
  • szybkie ładowarki – funkcjonujące w miastach i przy niektórych trasach (moc ok. 20-30 kW),
  • bardzo szybkie ładowarki DC – stawiane w dużych miastach i przy drogach ekspresowych (moc od ok. 50 do ok. 120-150 kW).

Jakie formalności przy budowie stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Wybudowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych wymaga oczywiście odpowiedniej ilości funduszy, ale i dopełnienia szeregu formalności.

Zgłoszenie robót budowlanych

Według ustawy Prawa Budowlanego wszelkie działania związane z budową stacji ładowania samochodów napędzanych energią elektryczną muszą być zgłoszone w starostwie lub urzędzie miasta. Do takiego zgłoszenia musimy dołączyć mapę z oznaczeniem miejsca, gdzie będzie znajdowała się stacja, oraz pismo stanowiące o prawie do dysponowania gruntem.

Inwentaryzacja powykonawcza

Po wykonaniu instalacji należy wykonać tzw. geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, której oczywiście dokonuje geodeta, nanosząc stację na mapę numeryczną.

Badanie wykonywane przez UDT

Ze względu na specyfikę sprzętu, na którym bazuje stacja do ładowania, należy ją poddać badaniom technicznym. Ogólnodostępne stacje muszą spełnić pewne normy, a  to musi być potwierdzone wystawioną przez producenta lub dystrybutora deklaracją. Podczas badania sprawdzane są wymagania ze względów bezpieczeństwa.

Przekazywanie danych do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych

Mamy również obowiązek zapewnić stacji do ładowania samochodów elektrycznych specjalny moduł umożliwiający komunikację i oprogramowanie, które może przekazywać dane do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]