sztućce dziecko

Kiedy dieta maluszka jest rozszerzona o pokarmy stałe, to wówczas dziecko musi nauczyć posługiwać się łyżką, nożem oraz widelcem. Koniecznie zatem powinniśmy wiedzieć, jak odpowiednio wybrać sztućce dla dzieci, żeby maluch jadł jedzenie schludnie bez używania paluszków.

Czym się kierować wybierając sztućce dla dzieci?

Jeżeli wybieramy odpowiednie sztućce dla dzieci, to warto zwrócić uwagę na wiele różnych istotnych kwestii. Przede wszystkim najpierw musimy zwrócić uwagę na materiał wykonania, żeby był on w pełni bezpieczny dla dzieci. Warto zdecydować się na przykład na łyżeczki sylikonowe, które doskonale sprawdzą się szczególnie na sam początek przygody dziecka ze sztućcami. Trzeba koniecznie patrzeć na to, czy sztućce, a zwłaszcza widelec nie są zbyt ostre. Buzia niemowlaka jest bardzo delikatna, przez co bardzo szybko może dojść do skaleczenia, przez co dziecko będzie zniechęcone do dalszego używania sztućców. Warto sprawdzić, czy do danych sztućców dołączone jest etui, które może się bardzo przydać.

Jakie cechy powinny mieć sztućce dla dzieci?

To oczywiste, że każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jak najbardziej ułatwić życie swojemu dziecku. Dlatego też, już od najmłodszych lat, warto zakupić takie sztućce dla dzieci, które nie zrobią im żadnej krzywdy. Pierwszym sztućcem, z jakim maluszek będzie miał styczność, zapewne będzie łyżeczka, którą będą podawane przez rodziców zupki. Na pewno przyjdzie jednak taki moment, kiedy dziecko samo będzie chciało używać łyżeczki, a mogą to ułatwić niektóre cechy. Przede wszystkim uchwyt łyżeczki powinien być miękki oraz lekki, dzięki czemu dziecko bez problemu ją podniesie. Ponadto, łyżeczka powinna mieć gładką powietrznię, gdyż tylko na takiej łyżeczce bez problemu można utrzymać higienę.

Sztućce dla dziecka – metalowe, plastikowe, czy silikonowe?

Kiedy kupujemy sztućce dla dziecka, z całą pewnością pod uwagę bierzemy sztućce wykonane z różnych materiałów, których na rynku obecnie jest naprawdę bardzo dużo. Na pewno maluchowi nie można dawać standardowych, używanych przez dorosłych metalowych sztućców, ponieważ będą one dla niego ciężkie i nieporęczne. Jeżeli wybieramy pierwsze sztućce, to na pewno warto zdecydować się na silikonowe, bądź plastikowe. Są one zaokrąglone i odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dziecko zrobi sobie nimi krzywdę, czy też podrażni dziąsła, jeżeli spróbuje je ugryźć. Jeżeli dziecko będzie już starsze, to można kupić mu zestaw sztućców, które przypominają te dla dorosłych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]