kominek

Ciepło gry płomieni ognia, który rozpalany jest w kominku, nadaje całej przestrzeni wyjątkowego klimatu. Kominek może być też elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu, natomiast przy jego wyborze nigdy nie powinno się zapominać o kwestiach praktycznych. Kominek jest źródłem generowania ciepła i może stanowić element skutecznie ogrzewający mieszkalną przestrzeń, zaś czynniki estetyczne, chociaż są ważne, nigdy nie powinny być priorytetem. Co przede wszystkim uwzględniać, wybierając idealny kominek do danego pomieszczenia? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Kominek i jego moc grzewcza

Ponieważ kominek ma generować ciepło, pierwszym ważnym czynnikiem jest wzięcie pod uwagę wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Od tego zależy wybór kominka z określoną mocą grzewczą. Chodzi o to, aby jego rozpalanie mogło rzeczywiście ogrzewać, a nie tylko dawać dekoracyjny płomień.

Co więcej, praktycznie każdy sklep z kominkami oferuje duży wybór różnych modeli. Wybierać można kominki wolnostojące, tzw. kozy, które sprawdzają się idealnie do małych wnętrz i ogrzewają raczej tylko pomieszczenie, w którym działają. Wybór może też paść na kominki zabudowane, przeznaczone do większych salonów, a kominki z płaszczem wodnym i właściwym rozprowadzeniem mogą z powodzeniem służyć do ogrzewania całego domu, również innych pomieszczeń nieruchomości, nie tylko miejsca, w której zostały zamontowane.

Wygląd kominka

Warto wziąć pod uwagę rodzaj kominka, patrząc na jego konstrukcję. Najbardziej ozdobne są oczywiście kominki typu koza. Te mogą mieć prostą zabudowę albo żeliwną z rzeźbionymi ornamentami. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach w stylu retro, prowansalskich, ale też loftowych czy skandynawskich.

Kominki zabudowane można za to wybierać, biorąc pod uwagę szybę kominkową. Doskonałym wyborem będą te narożne albo kominki, których szyby montowane są po dwóch przeciwnych stronach.

Ważne funkcje kominków

Wybierając idealny kominek, dobrze jest też patrzeć na jego funkcje praktyczne, dlatego niska cena nie zawsze powinna być wyznacznikiem podczas realizowania tej inwestycji. Dobrej klasy kominek znacznie łatwiej utrzymać w czystości, posiada na przykład tzw. samoczyszczącą się szybę, która oczyszcza się z zabrudzeń pod wpływem ciepła. Istotne są również drzwi kominka, powinny być na tyle duże, aby pozostały popiół, można było bez problemu usuwać.

Dobrej jakości kominek może funkcjonować przez wiele lat bez ryzyka pęknięć, nieszczelności, cofania się dymu i innych dysfunkcji, które negatywnie wpływają na komfort jego użytkowania. Weźmy pod uwagę, że jego zakup wiąże się z niemałą inwestycją finansową, najlepiej więc poprosić o pomoc w wyborze profesjonalistów. Stawiając na renomowany sklep z kominkami, można liczyć nie tylko na doradztwo, ale również montaż kominka wraz z jego wszystkimi komponentami, gwarancję oraz regularny serwis. Dzięki temu ogrzewanie domu kominek stanie się prawdziwą przyjemnością, a wieczory w towarzystwie przytulnego ognia w kominku będą na pewno relaksujące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]