płytki na podłogę

Każdy, kto uważa wybór płytek podłogowych za łatwe zadanie, prawdopodobnie nigdy samodzielnie się tego nie podjął. Kupując odpowiednie materiały należy bowiem kierować się różnorodnymi czynnikami, a nie tylko ich pięknym wyglądem. Jakie płytki podłogowe wybrać?

Kluczowe miejsce położenia płytek

Glazura, terakota, gres, płytki betonowe, płytki gładkie, płytki we wzory – ten wybór może każdego przyprawić o ból głowy. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Pierwszym z nich jest miejsce, w którym płytki zostaną położone. Istnieją bowiem specjalne płytki podłogowe, ścienne, antypoślizgowe oraz mrozoodporne. Z pewnością na tarasie trzeba będzie postawić na solidne i bardzo wytrzymałe modele. Tam położymy płytki podłogowe, odporne na bardzo niskie temperatury i wilgoć. Częściej wybierane są też modele o nieco bardziej chropowatej strukturze, aby zapewnić stopie stabilność i uchronić przed upadkami na mokrej powierzchni. Przy okazji, wybierając płytki podłogowe, warto zwrócić uwagę na częstotliwość korzystania z danego pomieszczenia. W kuchni i w łazience należy postawić na bardziej wytrzymałe i solidne modele.

Jakie inne czynniki mają znaczenie?

Kupując płytki podłogowe, takie jak https://www.carrea.pl/sklep/kuchnia/plytki/plytki-podlogowe, należy też zwrócić uwagę na parametr, jakim jest nasiąkliwość płytek. Specjaliści podkreślają, że w pomieszczeniach bez ogrzewania warto postawić na modele o nasiąkliwości nie większej niż 3 procent. Dzięki temu będą bardziej wytrzymałe. Z kolei tam, gdzie wilgoć praktycznie nie występuje, można położyć płytki o nasiąkliwości na poziomie od 3 do 10 procent. Na ścianach z kolei wystarczą modele, których nasiąkliwość kształtuje się na poziomie od 10 do 20 procent. W odniesieniu do takich płytek istnieje bowiem małe ryzyko zamoczenia lub zalania. Innym ważnym czynnikiem jest natomiast stopień plamienia. To parametr używany w odniesieniu do płytek szkliwionych. Ma on szczególne znaczenie w kuchni, gdzie płytki narażone są na wilgoć, pryskający tłuszcz i inne „atrakcje”. Najwyższa plamoodporność określona jest symbolem „5”. Z kolei najniższa symbolem „1”.

No i oczywiście wygląd

Dobierając odpowiednie płytki podłogowe, nie można też zapominać o ich wyglądzie. W sklepach znajdziemy szereg różnych modeli. Polecamy na przykład płytki podłogowe imitujące drewno, które doskonale sprawdzą się we wnętrzu w stylu prowansalskim. Proponujemy też popularne płytki, udające portugalskie azulejos, które dodadzą wnętrzu energii i kolorytu. No i oczywiście zawsze można postawić na klasyczne, gładkie modele w różnych kolorach i rozmiarach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]