Automatyka dla budynków – poradnik dla planujących zakup

0
640

Automatyka dla budynków to zgoła nowy dział technologii, obecnie bardzo prężnie się rozwijający. Wbrew pozorom, komfort korzystania z danego budynku zależy nie tylko od jego konstrukcji i sposobu wykończenia, ale także – rodzaju zastosowanych instalacji, sterowników i oprogramowania. Możliwość kontrolowania i wpływania na działanie poszczególnych elementów instalacji jest niezwykle komfortowa i coraz chętniej korzystają z niej deweloperzy, budowlańcy i architekci. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – w czym tkwi wyjątkowość automatyki dla budynków, z jakich urządzeń korzysta się najczęściej oraz gdzie warto się w nie zaopatrywać.

Produkty z zakresu automatyki dla budynków – krótkie wprowadzenie

Automatyka budynkowa to zespół urządzeń i rozwiązań, stosowanych w procesie zarządzania danym budynkiem. Do urządzeń najczęściej wykorzystywanych w automatyce dla budynków znajdują się: sterowniki, oprogramowania i liczne urządzenia peryferyjne – takie jak czujniki, zawory, siłowniki, przepustnice, przetworniki i okablowania. Każde z nich może mieć duży wpływ na komfort korzystania z danego budynku oraz możliwość kontroli warunków panujących w jego wnętrzu.

Sterowniki i oprogramowanie to podstawa każdej automatyki budynkowej. Do wyboru mamy między innymi gotowe systemy tworzone przez czołowych producentów elektryki i elektroniki użytkowej. Za pomocą sterowników mamy możliwość oddziaływania na najważniejsze urządzenia wewnątrz budynku – takie jak instalacje grzewcze, systemy wentylacji, systemy chłodzenia oraz sterowania oświetleniem. Oprogramowanie stosowane w tych urządzeniach jest intuicyjne i pozwala na optymalizację działania poszczególnych systemów.

Zawory i siłowniki to urządzenia pozwalające na precyzyjne regulowanie pracy poszczególnych urządzeń. Za ich pomocą możemy wpływać na parametry pracy systemów chłodzenia i ogrzewania, a zwłaszcza – na przepływ czynnika cieplnego w ich wnętrzu. Sterowanie ich pracą może odbywać się w różny sposób – zarówno za pomocą zaworów regulacyjnych, jak i przepustnic.

Systemy kontroli dostępu to urządzenia do zarządzania dostępem do poszczególnych pomieszczeń oraz bardziej rozbudowanych stref wewnątrz budynków. Mogą być wykorzystywane jako systemy sygnalizacji w czasie wystąpienia sytuacji problemowych – na przykład włamania.

Okablowanie to kolejny istotny element, który ma wpływ na działanie danego systemu. Za pomocą okablowania strukturalnego mamy możliwość stworzenia sieci LAN zdolnej do obsługi obiektów różnej wielkości. Zarówno takich jak budynki mieszkalne, jak i dużych budowli użyteczności publicznej.

Automatyka przemysłowa SC

Osobom poszukującym pomocy w doborze urządzeń do automatyki dla budynków, polecamy zapoznać się z ofertą ASTRA S.C. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dla automatyki dla budynków oraz tworzeniu rozbudowanych systemów sterujących. W ofercie znajdują się liczne urządzenia najbardziej uznanych i popularnych producentów, takich jak Siemens, Belimo, FEMA, Johnson Controls, Honeywell, Thermokon czy Trend Controls.

ASTRA S.C. specjalizuje się również w opracowywaniu rozbudowanych systemów dla budynków o różnym profilu – zarówno budowli mieszkalnych, jak i szkół, szpitali, biurowców i innych obiektów o dużej powierzchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]