Urządzanie własnego wnętrza to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych czynności, związanych z organizacją swojego miejsca. Nic tak nie cieszy, jak snucie planów, dobór mebli i dekoracji tak, aby, jak najlepiej zaadaptować pomieszczenie do własnych potrzeb i upodobań. Urządzając wnętrza często wzorujemy się na różnego rodzaju inspiracjach z lookbooków, blogów i firmowych katalogów różnych sklepów wnętrzarskich. Te z kolei prezentują zazwyczaj mainstreamowe trendy i najciekawsze style, które cieszą się obecnie popularnością. Jednym z takich stylów jest z pewnością styl skandynawski, który ostatnimi czasy podbija serca Polaków. Dziś przyjrzymy mu się nieco i podpowiemy, na co zwrócić uwagę dobierając do niego meble.

Jak wygląda styl skandynawski?

Zaczynamy oczywiście od zdefiniowania sobie tego, czym styl skandynawski w ogóle jest. Otóż jest to wywodzący się ze Skandynawii trend w urządzaniu wnętrz, który charakteryzuje się głównie minimalizmem i prostotą barw. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim zawierają zazwyczaj wiele jasnych elementów, często nawiązujących do natury. Samo umeblowanie takiego wnętrza wyróżnia się głównie minimalizmem, prostotą formy i co za tym idzie dużą funkcjonalnością. Nie oznacza to jednak, że tego typu wnętrza są surowe i pozbawione przytulnej atmosfery – stylistyka skandynawskiej formy doskonale wpasowuje się w kanony wygodnego, rodzinnego miejsca.

Jakie meble do stylu skandynawskiego?

Wybierając wyposażenie wnętrza w skandynawskim stylu, należy w pierwszej kolejności pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. To właśnie ono gra główną rolę w tej wnętrzarskiej stylistyce i to ono jest odpowiedzialne za stworzenie przytulnego klimatu. Warto zadbać o to, aby lampy były dobrze rozmieszczone i zapewniały pomieszczeniu równomierne, ciepłe oświetlenie. Bez tego, minimalizm projektu, może doprowadzić do stworzenia surowej, zimnej ekspozycji, zupełnie nieprzypominającej tego, co chcieliśmy osiągnąć w fazie projektowania.

Jeżeli zaś chodzi o same meble, to tutaj tkwi cały sekret i jednocześnie potencjał stylu skandynawskiego. Zdecydowaną większość naszego umeblowania powinny stanowić meble z drewna. To właśnie drewno nadaje wnętrzu charakteru elegancji i minimalizmu, tak charakterystycznego dla Skandynawii. Warto zdecydować się na białe meble, gdyż to właśnie ten kolor dominuje w tego typu wnętrzach. Nie znaczy to jednak, że każda szafa, regał czy krzesło powinno być pokryte białą farbą. Całość kompozycji warto umiejętnie przełamać czarnymi lub szarymi elementami tak, aby uniknąć jednolitej białej masy w mieszkaniu. Świetnie sprawdzi się również jeden intensywny kolor, np. mięta czy błękit. Doskonałym pomysłem będzie wstawienie do salonu czy sypialni ciemnej kanapy lub łóżka, które idealnie zbalansuje biel dodatków, stanowiąc główny element pomieszczenia. Jeżeli już mowa o dodatkach to one również powinny dobrze kontrastować, dlatego fajnym pomysłem jest zastosowanie wszelkich ozdób i dekoracji zawierających motyw zebry. Czarno biały dywan w paski lub przeplatane czernią i bielą ramki na zdjęciach z pewnością zgrają się ze skandynawskim wnętrzem i stworzą w nim jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Artykuł został przygotowany przez 9design.pl – sklep internetowy i showroom z designerskimi meblami i oświetleniem z Warszawy

[Głosów:1    Średnia:5/5]