Jak najszybciej sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu

Adres zameldowania to informacja, o której czasem można zapomnieć. Podczas zmiany miejsca zamieszkania warto jednak pamiętać, że złożenie wniosku o zameldowanie jest konieczne, a ponadto osoba powinna być zameldowana wyłącznie w jednym miejscu. Aby uporządkować te wszystkie informacje, warto wiedzieć, jak najszybciej sprawdzić kto jest zameldowany w danym mieszkaniu.

Co to jest obowiązek meldunkowy?

Według Ustawy o ewidencji ludności, każdy obywatel RP, który przebywa na terytorium państwa, ma obowiązek meldunku w wybranym miejscu pobytu czasowego lub stałego. Przepis ten oznacza więc w praktyce, że każda osoba mieszkająca w Polsce musi posiadać swój adres zameldowania. Łączy się to z koniecznością wystosowania wniosku o zameldowanie, w którym określimy między innymi nasz nowy adres. Obowiązek ten działa przede wszystkim na korzyść kontroli ludności w określonych regionach kraju.

W przypadku potrzeby zmiany meldunku, korzystnym dla obywatela jest fakt, iż zameldowanie się w nowym miejscu zamieszkania jest równoznaczne z wymeldowaniem się z poprzedniego. Warto jednak pamiętać, że istnieją również inne możliwości wymeldowania danej osoby spod konkretnego adresu. Będą one miały zastosowanie na przykład w przypadku śmierci bliskiej osoby. Procedura wymeldowania jest relatywnie prosta, a to kiedy można wymeldować członka rodziny, sprawdzono na www.realnie.pl, gdzie podane są także inne scenariusze związane ze zmianą adresu zameldowania.

Jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu?

Kwestia zameldowania w pewnym sensie jest jawna i ogólnie dostępna. Mowa tu jednak o zbiorczych danych anonimowych. Istnieją jednak sposoby na to, jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu, gdzie pozyskane dane będą bardziej szczegółowe. To jak sprawdzić meldunek można podzielić przede wszystkim na metody klasyczne (papierowe) oraz internetowe. Warto zaznaczyć, że sposoby na to, jak sprawdzić meldunek nie są darmowe, ale nie powinny nająć dużo czasu.

To jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu drogą papierową, opiera się na złożeniu wniosku o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu. Wniosek ten należy dostarczyć do odpowiadającej Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w urzędzie dzielnicy.

To jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu online, może okazać się jednak prostsze dla osób, które posiadają profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. W tym wypadku to jak sprawdzić meldunek opierało będzie się na skorzystaniu z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

Kiedy warto sprawdzić, kto jest zameldowany w mieszkaniu?

Wiedza o tym, jak sprawdzić kto jest zameldowany w danym mieszkaniu, może się przydać głównie podczas zakupu lub wynajmu nieruchomości. Posiadanie oficjalnego zaświadczenia o braku osób zameldowanych, może stanowić dla kupującego wartościowe potwierdzenie stanu faktycznego danej nieruchomości. To jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu, może się również przydać, kiedy po przeprowadzce sami chcemy się upewnić, jaki jest nasz adres zameldowania.

Jak więc widać, adres zameldowania jest informacją, o której poprawność warto zadbać. Warto również wiedzieć, jak najszybciej sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu, ponieważ informacja ta może się przydać do uporządkowania sytuacji osobistej lub poznania realnej sytuacji lokatorskiej podczas zakupu nieruchomości.

[Głosów:24    Średnia:2.1/5]