Fasada – jak połączyć elegancję z nowoczesnością?

Elewacja frontowa to wizytówka każdego budynku. Należy zadbać o to, aby była elegancka oraz dobrze się prezentowała. Fasady na ogół są bogato zdobione i zachwycają elegancją. Jednak liczne zdobienia kłócą się z nowoczesnym stylem.

Razem ze specjalistami z firmy Alsal, której główną dziedziną jest produkcja fasad, radzimy jak połączyć elegancję z nową modą i zaprojektować fasadę na miarę swoich oczekiwań. Co należy wziąć pod uwagę?

Jakie materiały wybrać? Tynk, klinkier, a może aluminium?

Producenci materiałów budowlanych oferują różne możliwości wykończenia elewacji, które możemy ze sobą łączyć na wiele sposobów i dowolnie zestawiać. Dzięki temu można uzyskać naprawdę ciekawy efekt wizualny. To samo tyczy się fasady.

Dotychczas wielu deweloperów i projektantów do stworzenia elewacji i fasady wykorzystywało zwykły tynk, którym pokrywano wełnę mineralną lub styropian. Przez długie lata było to praktyczne rozwiązanie. Ale czy wciąż jest oryginalne? Można się nad tym zastanawiać ponieważ lepsze efekty można uzyskać stosując fasady kurtynowe, czyli rodzaj elewacji obiektu, wykonany jako wypełniona szkłem konstrukcja metalowa, która zazwyczaj składa się z pionowych i poziomych listew (szprosów) i jest zamocowana do konstrukcji nośnej budynku za pośrednictwem podkonstrukcji. Jest to praktyczne i nowoczesne rozwiązanie.

Do ozdoby elewacji lub fasady można też zamiast tynku użyć cegieł klinkierowych. Te wyróżniają się dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Dodatkowo można je dostać w setkach kolorach i odcieniach.

Jeśli jednak podążamy za modą i chcemy sprawić, aby nasz dom nie tylko był nowoczesny, ale również tak się prezentował, odpowiedź jest jedna – fasady aluminiowe, które nadają budynkom wyjątkowego charakteru. To nowoczesne ściany osłonowe o kształtach prostych i złożonych, które wykonywane są z oryginalnych systemów profili aluminiowych. Dzięki szerokim możliwościom zastosowania pozwalają spełniać bardzo różnorodne oczekiwania inwestorów, projektantów oraz architektów.

Czy kolor ma znaczenie?

To pytanie retoryczne i każdy zna na nie odpowiedź. Oczywiście, że kolor ma znaczenie. Tym bardziej przy projektowaniu elewacji i fasady. Jaki kolor wybrać? Tutaj odpowiedź jest bardziej skomplikowana.

Każdy z nas ma swoje preferencje i upodobania, nie należy jednak przesadzać. Jeżeli lubimy przepych, bogate wzornictwo i odważne kolory powinny znaleźć miejsce we wnętrzach. Zewnętrzna elewacja powinna współgrać nie tylko z otoczeniem, ale i pozostałymi materiałami czy elementami wykończenia naszego domu.

Aby dobrze się czuć w swoim domu trzeba włożyć w niego sporo pracy. Pomijając już samą konstrukcję, trzeba zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza oraz inne, praktyczne rozwiązania. Jednak, aby dom spełnia nasze oczekiwania, musi być piękny także z zewnątrz. Tutaj kluczową rolę odgrywa fasada oraz elewacja. To właśnie one sprawiają, że nasz dom jest wyjątkowy i odróżnia się od pozostałych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]