Działka budowlana

Zakup średniej wielkości działki budowlanej w dobrej lokalizacji wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Ponadto przed sfinalizowaniem transakcji powinniśmy zweryfikować dostępne dokumenty, by rozwiać wszelkie trapiące nas wątpliwości. Dlatego dziś podpowiemy wam, co dokładnie należy sprawdzić przed zakupem działki.

Sprawdź status prawny działki

Chcąc budować dom, musimy kupić działkę budowlaną. Wydaje się to tak oczywiste, że niektórzy zapominają o sprawdzeniu faktycznego statusu prawnego wybranej działki w Sosnowcu. Tymczasem wystarczy zajrzeć do ksiąg wieczystych, by upewnić się, czy mamy do czynienia z działką budowlaną, czy też może z rolną lub leśną.

Ponadto przeglądając księgi wieczyste, uzyskamy także informację o ewentualnym zadłużeniu interesującej nas posesji. Jeśli jednak sprzedawca utrzymuje, że oferowana działka w Sosnowcu nie ma jeszcze założonej księgi, to powinien przedłożyć nam inne dokumenty jak na przykład akt własności lub umowę kupna.

Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Wiele osób zapomina o tym ważnym dokumencie, ponieważ zwykle zakładamy, że na działce budowlanej możemy postawić każdego rodzaju dom. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego warto udać się do właściwego urzędu gminy i złożyć stosowny wniosek o wydanie planu zagospodarowania przestrzennego.

Mając plan, szybko zweryfikujemy, czy dany działka w Sosnowcu ma jakieś ograniczenia, które mogłyby znacząco utrudnić nam budowę domu. Ponadto zwróćmy też uwagę na okoliczną zabudowę, czy przypadkiem obok naszej działki nie zaplanowano poprowadzenia drogi szybkiego ruchu lub budowy osiedla mieszkaniowego.

Zbadaj grunt przed kupnem działki

Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem konkretnej Działki w Sosnowcu, to warto zainwestować w badanie gruntu, które przeprowadzi doświadczony geolog. Dzięki niemu przyszły nabywca dowie się, jaka ziemia znajduje się pod wierzchnią warstwą gruntu oraz czy na wybranym terenie nie występują skały i kamienie, które mogą znacznie utrudnić budowę domu.

Równie ważne będzie sprawdzenie jakości gruntu danej działki w Sosnowcu. Ponieważ niektóre posesje mogą być skażone szkodliwymi substancjami i wówczas tylko specjalistyczne badanie zagwarantuje nam, że kupowana ziemia nie zawiera niebezpiecznych chemikaliów.

Podsumowując, jeśli chcemy kupić dobrą działkę, na której od razu będziemy mogli rozpocząć budowę domu, to należy sprawdzić jej status prawny, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz jakość gruntu. Dzięki tym informacjom zyskamy pewność, że interesująca nas działka spełni wszystkie nasze oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLampy solarne do ogrodu
Następny artykułJakie lampy do salonu wybrać?

Projektowanie i urządzanie wnętrz to jej żywioł. Kocha swoją pracę i nie może bez niej żyć! :)