Dezynfekcja miejsca po zgonie

Sprzątanie miejsca po zgonie wydaje się nieodzownym i obligatoryjnym działaniem, umożliwiającym dalsze bezpieczne oraz komfortowe użytkowanie danego pomieszczenia. Dezynfekcja okazuje się w podobnej sytuacji bezwzględnie zalecana – jak dokonać skutecznego oczyszczania miejsca po śmierci oraz kto wykonuje podobne usługi?

Dlaczego należy sprzątać miejsce zgonu?

Należy pamiętać, że po śmierci w ludzkim ciele rozpoczynają się procesy gnilne, w wyniku których ciało wydziela tak zwany jad trupi, będący zagrożeniem dla życia człowieka. Dodatkowo, osoba zmarła mogła być zarażona chorobą zakaźną, która staje się kolejnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Z tego względu nie powinno się wykonywać samodzielnie czynności porządkowych miejsca zgonu. Dezynfekcja pomieszczeń powinna zostać wykonana przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie zabezpieczenia oraz specjalizują się w realizacji podobnych przedsięwzięć.

Usunięcie pozostałości po zmarłym, jak również gruntowne oczyszczenie całego pomieszczenia to zadanie dla firmy, posiadającej specjalne oprzyrządowanie, wykorzystywane do skutecznej i dokładnej dezynfekcji.

Jak przebiega dezynfekcja miejsca po zgonie?

Pierwszym jej etapem jest uprzednie zabezpieczenie osób, przeprowadzających usługę – powinni oni być zaopatrzeni w odpowiednie maski, okulary i rękawice, niwelujące kontakt z potencjalnie zakażonymi przedmiotami. W procesie dezynfekcji konieczne jest oczyszczenie wszystkich elementów wyposażenia danego pomieszczenia, jak również usunięcie pozostałości kału, moczu oraz krwi. Meble oraz akcesoria znajdujące się w pomieszczeniu muszą zostać zutylizowane, z kolei ściany, podłogi oraz sufity powinny zostać dokładnie oczyszczone.

Podobne zabiegi mają na celu zlikwidowanie owadów, które wylęgają się podczas rozkładu ciała – mogą one rozprzestrzenić się na wszystkie elementy pomieszczenia, dlatego tak ważne jest szybkie i dokładne sprzątanie po zgodnie. Istotnym jej elementem jest ozonowanie, jako końcowy zabieg całego procesu – dzięki niemu środowisko w pomieszczeniu staje się czyste i neutralne pod wieloma względami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]