Przedłużacze dzielimy przede wszystkim ze względu na zastosowanie. Charakteryzują się one różną mocą i klasą szczelności oraz izolacją, która sprawdzi się w danych warunkach. Najmniej odporne są oczywiście przedłużacze, które stosujemy w naszych domach. Nie powinny być one wystawiane na długotrwałe działanie promieni słonecznych i nie należy ich stosować w miejscach o zwiększonej wilgotności. A co z resztą?
Rodzaje przedłużaczy
Poza zwykłymi, domowymi przedłużaczami, dostępne są specjalne przedłużacze komputerowe. Jak sama nazwa wskazuje, również wykorzystywane są we wnętrzach. Są to przedłużacze wzbogacone o zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Lepiej chronią nasz sprzęt elektroniczny przed skokami napięcia i wyładowaniami atmosferycznymi. Przedłużacze ogrodowe przystosowane są do zastosowania na zewnątrz, są one bardziej odporne na uszkodzenia i znacznie trwalsze. Są sprzedawane w długich odcinkach, tak abyśmy mogli bez problemu używać ich nawet na długich odległościach, na przykład do podłączenia kosiarki, podkaszarki, czy piły. Większość z nich sprzedawana jest wraz ze specjalnym bębnem, na który możemy w łatwy sposób nawinąć kabel, by nie zaplątał się nam w czasie pracy. Najbardziej wytrzymałe są przedłużacze budowlane. Nie uszkodzą ich otarcia, na przykład o krawędź betonowego fundamentu i nie przegrzeją się, nawet przy długiej pracy sprzętem o wysokiej mocy – mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Elektryk.pl
Izolacja, moc i klasa szczelności
Kiedy wybieramy przedłużacz, poza wstępnym określeniem, w jakich warunkach będzie on pracował, powinniśmy zwrócić uwagę na izolację kabla. Najczęściej jest ona wykonana z winylu, materiału, który nie jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. To izolacja dobra w domowych warunkach, w pomieszczeniach suchych. Nie nadaje się do kabli w ogrodach, czy na budowach. Drugi rodzaj materiału izolacyjnego to guma, bardziej odporna na niekorzystne warunki pracy. Jaka jest najtrwalsza izolacja? Najbardziej odporne na niekorzystne czynniki jest izolacja hybrydowa – poszczególne żyły izolowane są gumą, a cały kabel okryty jest neoprenową osłoną. Mniej popularne są izolacje oznaczane symbolem V3V3 – to materiał będący czymś pośrednim między gumą i neoprenem. Izolacja tego typu sprawdza się doskonale przy bardzo niskich temperaturach. Ostatnia możliwość to przewody z poliuretanu, który również jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Wybierając przedłużacz, zwróćmy także uwagę na moc i klasę szczelności. Moc zależy od wielkości żył, z których zbudowany jest kabel przedłużacza. Szczelność natomiast określa, gdzie dany sprzęt może być używany. Jeśli wciąż mamy wątpliwości, jaki przedłużacz wybrać, poradźmy się fachowca.