Czym charakteryzuje się muślin bawełniany? Co można uszyć z muślinu?

0
819

Muślin, mimo że znany jest od wieków, swoją popularność zyskuje dopiero teraz. Dziś dużo większą wagę przywiązujemy do tekstyliów, które nosimy. Staramy się, by nasze ubrania były przewiewne i oddychające, do tego jednak są nam potrzebne naturalne materiały. Jeśli jesteście fanami naturalnych tkanin, a jeszcze nie słyszeliście o muślinie bawełnianym, zapraszamy do czytania.

Czym się charakteryzuje muślin bawełniany?

To naturalna tkanina o charakterystycznym splocie, z wyglądu może przypominać tradycyjną pieluszkową tetrę, jednak nie ma z nią nic wspólnego. Tkanina muślinowa jest miękka, przewiewna i delikatna, w przeciwieństwie do tetry, która jest szorstka. Muślin bawełniany kupisz online na www.kolisklep.pl, w ofercie sklepu znajdziesz muślin dwu-, a nawet trzywarstwowy.  Do największych zalet muślinu należą:

  • wysoka higroskopijność,
  • skuteczne odprowadzanie wilgoci,
  • oddychający i przewiewny materiał,
  • miękkość,
  • delikatność,
  • certyfikat Oeko-Tex – to tkanina bezpieczna dla dzieci.

Dla kogo muślin bawełniany?

Bawełna muślinowa jest idealna dla dzieci i alergików, ale nie tylko. Odpowiednia będzie też dla dorosłych, szczególnie latem. Ubrania z muślinu są przewiewne i dobrze izolują przed ciepłem. Muślin posiada certyfikat Oeko-Tex, dzięki czemu rodzice mogą mieć pewność, że materiał jest wolny od pestycydów i innych szkodliwych substancji. Tkanina z certyfikatem nie wyrządzi krzywdy maluszkowi i może być stosowana już w pierwszym dniu po narodzinach.

Zastosowanie muślinu bawełnianego

Muślin jest szeroko wykorzystywany w branży krawieckiej. Szyte są z niego ubrania dla dorosłych, jak i dla dzieci. Tkanina jest łatwa w użyciu, można z niej bez trudności uszyć zwiewną sukienkę muślinową, ale też tunikę, spódnicę, a nawet spodnie. Bawełna dodatkowo jest bardzo łatwa w farbowaniu, dzięki czemu materiał jest powszechny w krawiectwie, ponieważ możemy liczyć na szeroką gamę kolorów. Dla dzieci z muślinu szyte są pościele, chusty czy kocyki. Jeśli zależy komuś na redukcji śmieci i zamiast z pieluszek jednorazowych, korzysta z tych wielorazowego użytku, to zwykle są one uszyte właśnie z muślinu bawełnianego. Tkanina zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, jest bardzo chłonna i nie odparza, dzięki czemu jest idealną alternatywą dla pieluszek jednorazowych.

Jak prać muślin bawełniany?

Kolejną zaletą muślinu jest fakt, że jest on odporny na pranie. Co więcej, z każdym praniem materiał staje się miększy. Nie jest skomplikowany w utrzymaniu czystości, jednak trzeba pamiętać, że muślin, pierze się inaczej niż zwykłą tkaninę bawełnianą, którą można prać nawet w 90 stopniach. W przypadku muślinu bawełnianego ważne jest jednak, by temperatura prania nie przekraczała 30 stopni, nie powinno się suszyć tkaniny mechanicznie. Prasować należy w maksymalnie 100 stopniach. Nie powinno się też jej wybielać ani zmiękczać specjalnymi płynami, ponieważ może to wpłynąć na strukturę materiału.

Muślin może okazać się świetną alternatywą dla tych osób, którym nie odpowiada zwykła bawełna. Miękki muślin będzie świetną alternatywą na lato, szczególnie że nie jest tak drażniącym skórę materiałem, jak len.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]