Zastosowanie ścian szczelinowych w budownictwie. Kiedy wykorzystuje się ściany szczelinowe?

0
619

Współczesna geotechnika daje mnóstwo możliwości tworzenia fundamentów pod budynki. Wybór odpowiedniej technologii jest niesamowicie istotny, bowiem od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i wytrzymałość całej budowli. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są ściany szczelinowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe są to konstrukcje, wykonywane najczęściej z betonu lub żelbetu, które mogą służyć jako ściany podziemne, lub jako posady budynku. Stosuje się je najczęściej przy budowaniu fundamentów, ale także jako zabezpieczenie głębokich wykopów. Ściany szczelinowe, jako system konstrukcyjny są stosowane już od dobrych kilkudziesięciu lat. Jako że jest to dosyć powszechne rozwiązanie, ściana szczelinowa stosowana jest w pracach Keller.com.pl, jednego z największych wykonawców usług geotechnicznych. Również inne firmy zajmujące się inżynierią lądową, często je stosują, a więc dowiedzmy się, czym dokładnie są ściany szczelinowe i jakie mają zastosowania.

Jak wykonuje się ściany szczelinowe?

Wykonanie ścian szczelinowych składa się z kilku etapów. Rozpoczyna się od zbudowania elementów, które będą odpowiedzialne za geometryczne usytuowanie ściany szczelinowej. Następnie wykonuje się wykop i zabezpieczenia przed osuwającym się gruntem. Następnie montuje się zbrojenie ściany szczelinowej, które wprowadza się do szczeliny wypełnionej uprzednio zawiesiną bentonitową. Wykonane elementy następnie się betonuje. Jest to oczywiście bardzo uproszczony schemat, któremu towarzyszy jeszcze wiele innych, istotnych procesów. Przy wykonywaniu ściany szczelinowej niezwykle ważna jest kontrola jakości przy każdej z faz budowania. Istnieje mnóstwo parametrów, które muszą być sprawdzane, aby zapewnić bezpieczeństwo i wytrzymałość konstrukcji.

Jakie jest zastosowanie ścian szczelinowych w budownictwie?

Ściany szczelinowe mają szerokie zastosowanie przy tworzeniu różnego rodzaju budynków: przemysłowych, handlowych, mieszkalnych i wiele innych. Ze względu na swoją specyfikę, ściany szczelinowe mogą być dobrym rozwiązaniem w obszarach gęsto zabudowanych, a także tam, gdzie posadowienie musi być stosunkowo głębokie. Ten rodzaj konstrukcji bardzo dobrze sprawdza się również przy budowie wielopoziomowych fundamentów. Możliwym jest również wykorzystanie ścian szczelinowych na mokrych terenach, aby ograniczyć przepływ wody gruntowej. Przydatne są również przy zabezpieczaniu wykopów. Oprócz tego ściany szczelinowe mogą pełnić funkcje takie jak: przeniesienie obciążeń pionowych i oparcia przed siłami poziomymi.

Zalety wykorzystania ścian szczelinowych

Technologia ścian szczelinowych posiada wiele istotnych zalet. Przede wszystkim konstrukcja tego typu zapewnia dobrą szczelność zabudowy. Ściany mogą być wykonywane na duże głębokości. Oprócz tego ściany szczelinowe mogą stanowić jednocześnie tymczasową i docelową obudowę wykopów. Podczas wykonywania praktycznie nie występują żadne drgania, a i łatwo pokonuje się wszelkie przeszkody w gruncie. Ściany szczelinowe dają dużą odporność na zaginanie. Poza tym czas realizacji i koszty są zredukowane, a prace nie są zbyt uciążliwe dla otoczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]