Kostki elektryczne – złączki w telegraficznym w skrócie

0
668

Złączki są elementem wielu układów elektrycznych, znajdującym bardzo szerokie zastosowanie. Służą przede wszystkim do łączenia końcówek dwóch różnych przewodów. Kostki elektryczne są łatwo dostępne – możesz zaopatrzyć się w nie w każdym sklepie elektrycznym, markecie budowlanym, a nawet w zwykłych marketach wielkopowierzchniowych. Wybór odpowiednich kostek jest ważny z uwagi na bezpieczeństwo całej instalacji, jak również osób korzystających z niej na co dzień. Poniżej przyglądamy się najpopularniejszym typom kostek elektrycznych oraz podpowiadamy jakie funkcje i warunki pracy oferują oraz jakie jest ich szczegółowe zastosowanie. 

Kostki elektryczne – najważniejsze funkcje użytkowe 

Złączki to akcesoria zaliczane do grupy elektroizolacyjnych. Służą do łączenia kabli niskiego napięcia w różnego typu instalacjach elektrycznych. Dzięki użyciu kostek elektrycznych układ staje się funkcjonalny i bezpieczny, a uzyskane łączenie jest trwałe. Wbrew pozorom, złączki tworzą rozbudowaną grupę urządzeń, w której znajduje się między innymi kostka elektryczna jednotorowa i wielotorowa. Kostki mogą być wykonane z różnych grup materiałów. Najczęściej stosuje się miedź i aluminium, odporne na procesy korozji oraz inne szkodliwe oddziaływania (temperatury, uderzenia, wibracje, chemikalia). 

Użytkowanie złączek jest bardzo proste. Przewody dociska się korzystając ze złączy śrubkowych. Wystarczy dokręcić je, korzystając ze zwykłego śrubokręta lub wkrętarki. Niektóre modele posiadają odmienne rozwiązania – na przykład złącza zaciskowe – które okazują się nieco łatwiejsze w obsłudze i montażu. Nie wymagają używania dodatkowych narzędzi ani akcesoriów, a samo łączenie powstaje w wyniku zaprasowania. Zacisk można otworzyć, a następnie zamknąć, korzystając z prostego plastikowego klipsa. 

W przypadku większych powierzchniowo i bardziej wymagających instalacji, korzysta się ze złączek automatycznie montowanych. Do stworzenia takiego połączenia należy posłużyć się specjalnym typem pistoletu pneumatycznego. Za jego pomocą wstrzelisz klamrę w wybrany pin przyłączeniowy. 

Specyfikacja złączek – śrubowe, sprężynowe, szybkozłączki 

Wspomniane wyżej złączki śrubowe to jedne z najchętniej wykorzystywanych. Warto korzystać z nich wszędzie tam, gdzie potrzebny jest pewny i solidny docisk, który na trwałe utrzyma przewody w łączeniu. Łączki śrubowe można stosować do przewodów o przekroju od 1 do nawet 25 milimetrów kw. Podstawowym podtypem złączek śrubowych są złączki klatkowe, dedykowane do przewodów jednożyłowych.

Złączki sprężynowe są natomiast wykorzystywane z uwagi na ich funkcje stabilizacyjne. Nie powodują deformacji łączonych przewodów oraz doskonale amortyzują wstrząsy. Są również odporne na wielokrotne użycie, a tym samym nadają się do montażu i demontażu oraz ponownego zastosowania w innym układzie. Złączki takie należy stosować przede wszystkim do łączenia kabli drutowanych, nie nadają się natomiast do przewodów linkowych. 

Szybkozłączki stosuje się tam, gdzie liczy się precyzyjny montaż. Niektóre modele wyposażone są w podwójną sprężynę dociskową, gwarantującą solidny zacisk. Szybkozłączki dedykowane są do przewodów o przekroju od 0,14 do nawet 6 milimetrów kw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]