Bambus - popularny materiał na podłogi

Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Ta trawa rośnie nawet trzy razy szybciej od najszybciej rosnącego drzewa. Bambus dotarł do Polski jakiś czas temu i od razu zyskał popularność. Czym zawdzięcza swoją popularność?

Otóż niewątpliwie przyczyniła się do tego, jego nietypowa uroda, jak również korzystne ceny, które zaczynają się od osiemdziesięciu złotych za metr kwadratowy desek z bambusa. Można z niego wykonać nie tylko deski, ale również deszczułki parkietowe.

Jakie zalety ma deska bambusowa?

  • Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne;

  • Jest jedną z najtwardszych, a ściślej mówiąc jej twardość jest o 30% większa od innych twardych gatunków drzew (klonu czy dębu);

  • Idealnie nadaje się tam, gdzie jest duże natężenie ruchu (nawet w budynkach użyteczności publicznej);

  • Deski bambusowe nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego;

  • Jest materiałem w 100% ekologicznym gdyż bambus nie jest wycinany w lasach, ale na specjalnych plantacjach. Tam wycina się wyłącznie te łodygi, które spełniają wymogi produkcyjne. Bambus który pochodzi z takich właśnie plantacji posiada specjalny certyfikat. Możemy być wówczas pewni, że jest to materiał o najwyższej jakości.

Elementy podłogowe produkowane są z bambusa olbrzymiego „moso”. Wycina się ok 5-6 letnie łodygi, a następnie poddaje się je specjalnym procesom technologicznym. Pozwalają one otrzymać deski, konstrukcją zbliżone do okładzin warstwowych, różniące się od nich tym, iż tutaj używa się jednego rodzaju drewna, a nie jak w przypadku okładzin-dwóch.

Deszczułki parkietowe bądź deski bambusowe,wykonuje się z elementów sklejanych czyli lamelek, pozyskiwanych w wyniku łupania wzdłużnego łodyg- tworzy się w ten sposób bambus BCL.

Ponadto wyróżniamy bambus:

  • wertykalny – lamelki są ustawione pionowo;

  • horyzontalny-lamelki ustawione są poziomo;

  • pleciony bądź skręcany- powstaje z drobniejszych drzazg, pochodzących z rozerwanych łodyg.

Naturalny bambus ma kolor słomkowy. Jeśli chcemy uzyskać go w kolorze ciemnobrązowym, wówczas należy go poddać procesowi karmelizacji. Uzyskuje wówczas nieznacznie większą twardość i odporność na ściskanie, przy czym może być bardzie kruchy.

W jaki sposób można odróżnić bambus klejony z lamelek od tego plecionego?

Jeśli spojrzymy na przekrój poprzeczny deski i widać zarysowujące się linie spoin a także prostokątne elementy, wówczas jest to tak zwany BCL, czyli bambus z lamelek. Jeżeli widzimy przypadkowy, nieregularny zarys cząstek to mamy do czynienia z bambusem plecionym. Chętnie kupowane są deski bambusowe z tygrysim wzorem, który uzyskuje się w czasie procesu produkcyjnego układając ciemnie i jasne lamelki.

Deski bambusowe urzekają swoją egzotycznością, piękną bursztynową barwą uzyskiwaną w obróbce termicznej oraz trwałością. Pięknie prezentują się w każdym domu. Salon wystawowy firmy Parkiety dla Ciebie w Warszawie oferuje szeroką gamę desek bambusowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]