Zastosowanie kurtyny powietrza

Stała temperatura wnętrza pomieszczeń jest istotna nie tylko ze względu na komfort osób w nich przebywających, ale również ze względu na koszty eksploatacji budynku. Utrzymanie jej na danym poziomie zależy w równym stopniu od wydajności systemów ogrzewania lub klimatyzacji, jak i od rozwiązań zabezpieczających przed niekontrolowanym przepływem powietrza między budynkiem a środowiskiem zewnętrznym. Jednym z tych rozwiązań są kurtyny powietrza.

Czym jest kurtyna powietrzna?

Kurtyny powietrzne to urządzenia, których zadaniem jest oddzielanie od siebie dwóch stref, w których panuje inna temperatura powietrza – strefami tymi jest wnętrze budynku oraz środowisko zewnętrzne. Zazwyczaj kurtyny montowane są na wewnętrznych ścianach bezpośrednio nad wejściem do budynku, czasem można spotkać kurtyny pionowe, ustawione po bokach drzwi. Po uruchomieniu urządzenie zaczyna zasysać powietrze zebrane w budynku i przy pomocy systemu dysz z dużą prędkości kierować je w dół wejścia lub na jego boki. W ten sposób tworzy się niewidzialna bariera, która minimalizuje wymianę cieplną między obiema strefami w momencie, gdy drzwi do budynku lub pomieszczania zostaną otwarte – po prostu „zbija” ona masy powietrza napływające na siebie i uniemożliwia ich wzajemne mieszanie się.

Gdzie stosowane są kurtyny?

Kurtyny powietrza stosowane są w każdym budynku lub pomieszczeniu, które ze względu na swoją funkcję narażone jest na intensywną wymianę powietrza w otoczeniem. Do takich miejsc zaliczyć możemy między innymi centra handlowe, supermarkety, budynki różnych instytucji, zatrudniających duże ilości osób. W takich obiektach praktycznie nigdy nie panuje taka sama temperatura, co na zewnątrz – bez odpowiedniego zabezpieczenia wejścia, każdorazowe otwarcie drzwi oznaczałoby pewną stratę energii potrzebnej do ogrzania lub ochłodzenia wnętrza. Zważywszy na fakt, że w takich miejscach jak wymienione ruch jest bardzo duży, w każdej minucie ktoś wchodzi lub wychodzi, straty energii prowadziłoby do kolosalnych wydatków. Kurtyny spotkać można również w pomieszczeniach takich jak chłodnie lub magazyny w dużych sklepach, w których ze względów praktycznych nie montuje się drzwi. Dobór odpowiednich kurtyn, takich jak te w ofercie firmy Centrowent, pozwala w znacznym stopniu zminimalizować koszty eksploatacji budynku. Należy pamiętać, że aby kurtyna mogła w pełni spełniać swoje zadanie, musi być szersza niż rama drzwi – dzięki temu będzie szczelnie wypełniać swoim strumieniem ich otwór.

[Głosów:1    Średnia:5/5]