Nity zrywalne są powszechnie wykorzystywane w budownictwie czy w przemyśle motoryzacyjnym, ale nie tylko, można z nich korzystać nawet w domu przy renowacji starych mebli. Ich ogromną zaletą jest wszechstronność. Do czego wykorzystywany jest nit zrywalny nierdzewny? Podpowiadamy.
Czym jest nit zrywalny?
Nit zrywalny to element, który jest wykorzystywany przy łączeniu fragmentów konstrukcji. Korzysta się z nich, kiedy w konstrukcji nie ma wystarczająco miejsca na gwintowanie, zajmują mniej czasu i często są bardziej opłacalne. Z jego pomocą można mocować elementy metalowe, jak i z tworzyw sztucznych, np. z plastiku. Z nitów korzystają fachowcy, jak i osoby, które nie mają doświadczenia przy pracy z metalem, a to dlatego, że są one proste w obsłudze i łatwodostępne. Nit zrywalny nierdzewny ma w swojej ofercie sklep Incop, na stronie znajdziemy również nitownice ręczne, które mogą się okazać przydatnym narzędziem w gospodarstwie domowym.
Nity zrywalne są zwykle wykonane z materiałów, które nie ulegają korozji i są kwasoodporne, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie panują niekorzystne warunki pogodowe.
Rodzaje nitów zrywalnych
Na rynku obecnie możemy znaleźć wiele rodzajów nitów zrywalnych. Mają one często szerokie zastosowanie i różnią się między sobą. Wyróżniamy:
- nity standardowe, które mają wszechstronne zastosowanie,
- nity rozprężne, które są odporne na rozciąganie i siłę nacisku,
- nity otwarte, które będą dobre przy pracach niskoobciążeniowych,
- nity szczelne, które są przystosowane do warunków wodnych,
- nity rowkowane, posiadają specjalne rowki,
- nity wpuszczane, które są wprowadzane w otwór w obie strony, dzięki czemu nie zostawiają wypukłości,
- nity rozwidlone, które wykorzystuje się przy pracy z miękkimi materiałami.
Z czego są wykonane nity zrywalne?
Najpopularniejsze są nity zrywalne wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium, jednak na rynku istnieje wiele nitów zrywalnych wykonanych z przeróżnych materiałów, mogą być wykonane ze:
- stali – nity ze stali są uniwersalne,
- stopu miedziano-niklowego – nity z tego stopu są odporne na korozję i podwyższone temperatury,
- miedzi – zapewnia dobry przewód elektryczny.
Ponadto, nity wykonane z aluminium możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od procentu stopu magnezu. Aluminiowe nity zrywalne mogą być miękkie, uniwersalne i twarde. Miękkie nity są zrobione z 2,5% stopu magnezu, te twardsze są zaś z 5% stopu magnezu.
Wykorzystanie nitów zrywalnych
Nity zrywalne mają szerokie zastosowanie, najczęściej wykorzystywane są w przemyśle ciężkim, gdzie służą za spoiwo stalowych czy metalowych konstrukcji. Nity zrywalne mogą być zastosowane w budownictwie, przy budowie budynków, bloków, budowie statków, w przemyśle motoryzacyjnym, przy budowie samochodów czy autobusów. Ale nity zrywalne znajdziemy też w rzeczach, z których korzystamy na co dzień, jak np. sprzęty RTV i AGD, kontenery, zabawki. Mogą występować w różnych kolorach, co sprawia, że zakres ich zastosowania może być naprawdę szeroki.
Z nitów zrywalnych korzystają fachowcy przy budowie metalowych i stalowych konstrukcji, ale mogą z nich korzystać też osoby bez większego doświadczenia. Na rynku znajduje się wiele rodzajów nitownic, w tym ręczne, które idealnie nadadzą się do prac w domu, np. przy łączeniu mebli.