fotowoltaika

Fotowoltaika od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nic w tym dziwnego – słońce to trzecie najpopularniejsze źródło energii na świecie. Z fotowoltaiki korzysta prawie 900 tysięcy domów w Polsce! Właściciele paneli jednak skarżą się na wyłączającą się fotowoltaikę w cieplejsze dni, co stoi za tym częstym problemem i jak można mu zaradzić? Podpowiadamy.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne służą do przetwarzania światła słonecznego w prąd. Specjalistyczne moduły PV są montowane na dachach, balkonach lub na podwórku, w ogniwach energia ze słońca jest przetwarzana na prąd stały. Energia, która powstaje w modułach, jest przekazywana do falownika, a tam zamienia się w prąd zmienny i trafia do naszych domów. Instalacja paneli to dobry sposób na niższe rachunki. Aktualnie w Polsce mamy wiele przedsiębiorstw, które mogą pomóc nam wykorzystać energię słoneczną. Fotowoltaika to specjalność Eco-Team, firmy, która od lat zajmuje się kompleksową obsługą i instalacją PV.

Czemu moja fotowoltaika nie działa?

Falownik może wyłączać instalację fotowoltaiczną z kilku powodów, nie zawsze jest to powód do obaw. Instalacja PV wyłącza się w nocy, ponieważ wtedy i tak nie produkuje prądu, bo nie ma słońca. Nie powinno nas to martwić. Zdarza się, że instalacja nie działa z powodu przegrzania falownika, najczęściej jest to spowodowane złym montażem wentylacji. W takim przypadku należy skontaktować się z firmą, która montowała u nas urządzenie PV. Jednak najczęstsza przyczyna to niezmodernizowana sieć techniczna w naszej okolicy. Panele fotowoltaiczne wyłączają się w ciepłe dni – kiedy jest dużo słońca, napięcie elektryczne rośnie, jeśli przekroczy 253 V, to falownik musi się wyłączyć, nie jest to żadna awaria, a zabezpieczenie, by urządzenia nie pracowały pod wysokim napięciem.

Co zrobić kiedy fotowoltaika się wyłącza?

Jeśli falownik wyłącza się z powodu wysokiego napięcia, możemy skupić się na tym, by nasza autokonsumpcja prądu wzrosła, tak by odciążyć sieć, dobrze więc w czasie największego nasłonecznienia włączyć pralkę, bojler czy klimatyzację, tak by regularnie korzystać z nadmiaru energii. Jeśli nie chcemy być zależni od infrastruktury energetycznej, możemy zainwestować w magazyn energii, nie jest to tania opcja, ale magazyn PV można zakupić z pomocą dotacji rządowych. Warto się zastanowić nad tą inwestycją, wtedy możemy być niezależni, a w czasie awarii prądu, będziemy mogli korzystać z naszego własnego. Możemy też zgłosić problem u lokalnego dystrybutora energii, możliwe, że przedstawiciel firmy po sprawdzeniu pomiarów, będzie mógł zmienić ustawienia w transformatorze. W innym przypadku pozostaje czekać na modernizację sieci elektrycznej.

Odnawialne źródła energii zyskują na popularności, jednak polskie sieci energetyczne nie były przygotowane na taki sukces OZE, jeśli nie doczekamy się całkowitej modernizacji sieci elektrycznej, możemy spodziewać się narastających problemów z wyłączaniem się fotowoltaiki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]