Sprzęty służące przenoszeniu ładunku

0
661

W wielu miejscach, takich jak choćby magazyny. Zakłady produkcyjne czy nawet hurtownie niezbędne jest przenoszenie ładunków o dużych rozmiarach i dużych masach. Nie jest to możliwe w sposób ręczny, dlatego zostały opracowane liczne systemy pozwalające na łatwe i bezpieczne przenoszenie ładunku za pomocą urządzeń mechanicznych.

Dźwignice, zawiesia i podnośniki

W celu przenoszenia różnorodnych ładunków wykorzystywane są całe zestawy elementów mechanicznych, sterowanych elektrycznie i za pomocą falowników, które pozwalają na bardzo płynną i bezawaryjną pracę. Ich zadaniem jest przyspieszenie i ułatwienie pracy, a także zmniejszenie ilości przestojów, które mogłyby pojawić się na produkcji i zmniejszyć jej wydajność.

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia pomagającego w transporcie ładunków na stosunkowo krótkich odcinkach znajdują się dźwignice, zawiesia i podnośniki. Dzięki nim możliwe jest zarówno wyniesienie ładunku na odpowiednią wysokość, jak i jego przesuwanie, czy to w pionie, czy to w poziomie. W efekcie następuje transport ładunku na miejsce docelowe.

Wszystkie te elementy, a także wiele innych, można znaleźć na stronie https://e-hak24.pl/.

Szakle z zabezpieczeniem

Szakle to kolejne elementy systemu transportowego. Ich charakterystyczną cechą jest budowa przypominająca literę U. Tworzą one obwód zamknięty, który pozwala na łączenie różnych elementów urządzeń transportujących. Dzięki wyposażeniu w odpowiednie zamknięcie z zabezpieczeniem pozwalają na połączenie elementów w taki sposób, aby nie pojawiała się możliwość ich samoczynnego rozłączenia, a co za tym idzie – wypadku.

Szakle mogą posiadać przy tym dwa typy zabezpieczeń: C oraz A, które różnią się od siebie typem blokady. Szakle z zabezpieczeniem typu C posiadają dodatkową szpilkę blokującą wysuwanie się trzpienia. Dzięki temu nigdy nie następuje samoczynne otwarcie i wysunięcie transportowanego elementu.

Trawersy

Istotne podczas transportu ładunków o nietypowych bądź bardzo długich kształtach jest wykorzystanie trawersów. Są to specjalnie przygotowane typy zawieszeń, wyposażone w kilka punktów podtrzymujących. Dzięki temu możliwe jest podczepienie do nich nawet długich czy niewymiarowych elementów, co może okazać się szczególnie przydatne w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykorzystujących gotowe elementy do kompletowania większych urządzeń.

Trawersy mogą być przy tym instalowane na różnych elementach transportowych, w tym między innymi na wózkach widłowych czy podnośnikach. Przykładowo służą do podnoszenia worków typu big-bag, blach czy belek. Mogą być przydatne podczas załadunku i rozładunku. Mają udźwig nawet do kilkudziesięciu ton, co sprawia, że radzą sobie doskonale nawet w bardzo wymagających sytuacjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]