Rozmiar łóżka do twojej sypialni

Łóżko to kluczowy element wyposażenia sypialni. Ma wpływ nie tylko na jej funkcjonalność, ale również na jej wygląd i całościową aranżację. W zakupie łóżka kluczowe jest jednak odnalezienia odpowiedniego rozmiaru, który będzie pasował zarówno do ilości osób korzystających z niego regularnie, jak i rozmiarów ich ciał. Poniżej rozwijamy ten temat z dużą dbałością o szczegóły. Podpowiadamy jak obliczyć rozmiar łóżka, którego będziesz potrzebować oraz jak dopasować łóżko do rozmiaru sypialni.

Rozmiary łóżka – dla efektywnego i optymalnego wypoczynku

Rozmiar łóżka to kluczowa sprawa w czasie jego zakupu. Najbardziej podstawową sprawą, od której należy zacząć, to podział na łóżka jedno- i dwuosobowe. Przyjmuje się, że łóżko jednoosobowe powinno być szerokie na przynajmniej 80 cm, choć jest to raczej dolna granica niż rozmiar optymalny. W przypadku łóżek dwuosobowych – znajdziesz modele o szerokości od 140 do nawet 180 cm.

Warto przy tym podkreślić, że w czasie przeglądania dostępnych łóżek, należy odróżnić ich rozmiar całkowity od rozmiaru powierzchni do spania. Ten ostatni to oczywiście rozmiar samego materaca, który jest zwykle mniejszy niż obudowa łóżka.

Długość łóżek powinna wynosić przynajmniej 200 cm. Jest to rozmiar minimalny, który pozwoli zmieścić się osobom zarówno niskim, średniego wzrostu jak i tym powyżej 180 cm. Dla osób wyższych warto wybierać łóżka odpowiednio dłuższe. Ponadto, pragniemy podkreślić, że w konstrukcji wielu łóżek znajduje się zagłówek. Ten niezwykle pomocny element zwiększa długość łóżka, choć niekoniecznie przekłada się na większą powierzchnię spania. Zagłówek jest jednak bardzo mile widziany – umożliwia czytanie książek w łóżku, pracę na komputerze oraz wykonywanie innych czynności w wygodnej pozycji.

Rozmiar optymalny dla pary – czyli jaki?

Wybór łóżka dla pary jest pod wieloma względami trudniejszy niż łóżka jednoosobowego. Przede wszystkim – w dużym stopniu zależy od preferencji osób korzystających z łóżka oraz od rozmiarów ich organizmów. Dostępne rozmiary mieszczą się w przedziale od 140 do 180 cm, choć oczywiście radzimy unikać łóżek z dolnej granicy tego zakresu. Przyjmuje się bowiem, że optymalny rozmiar dla pary to szerokość wynosząca 160 cm. Tak duże łóżko pozwala dwójce osób spać w pozycji zupełnie komfortowej, niezależnie czy są do siebie przytuleni, czy śpią niezależnie.

Jeśli pragniesz upewnić się, jaki rozmiar łóżka jest dedykowany dla ciebie, najlepiej wykonać prosty eksperyment ze swoim partnerem lub partnerką. Wystarczy położyć się na łóżku z dłońmi splecionymi pod głową i sprawdzić, czy wasze łokcie stykają się. Jeśli pozostaje pomiędzy nimi margines wolnej przestrzeni, oznacza to, że rozmiary łóżka są właściwe.

Na koniec pragniemy podkreślić, że ustalenie pożądanego rozmiaru łóżka jest niezwykle ważne i należy tego dokonać jeszcze przed wizytą w sklepie. Na szczęście, w sklepowych ofertach znajdziesz zarówno łóżka kontynentalne jak i łóżka tapicerowane w wielu rozmiarach – dedykowanych zarówno dla singli jak i par, dla osób wysokich jak i przeciętnego wzrostu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]