Tak naprawdę wybór pomiędzy drewnem a jakimkolwiek innym materiałem, z jakiego zostać mają zostać wykonane profile przeznaczone do okien drewniano-aluminiowych, można porównać do wyboru pomiędzy czymś estetycznym, a bardziej praktycznym, choć może nieco mniej atrakcyjnym wizualnie.

Okna drewniano-aluminiowe – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Okna drewniane mają jedną, dość zasadniczą wadę, która niekorzystnie wpływa na komfort ich użytkowania. Są one straszliwie podatne na działanie wilgoci, promieniowania UV, bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury. Przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych psuje się nie tylko ogólny wygląd wizualny okna, ale również poprzez długotrwałe działanie tych czynników, drewniane okno ulega poważnemu rozszczelnieniu. Wówczas niestety nie ma innego wyjścia – konieczne jest wstawienie nowego, najlepiej znacznie bardziej odpornego na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne okna ( dla miłośników drewna z pewnością do gustu przypadną znacznie trwalsze i równie efektowne wizualnie ona drewniano-aluminiowe). Choć istnieją pewnego rodzaju bardzo nowoczesne preparaty konserwujące drewniane okna, to jednak konieczne jest ich bardzo regularne użytkowanie, a każde ”zapomnienie” wpływa na stan techniczny okna. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem będzie specjalna aluminiowa nakładka. Doskonale sprawdzi się ona przy izolacji od wszelkich zewnętrznych czynników. To nie tylko przedłuży okres żywotności okna, ale również pozwoli na uzyskanie doskonałego efektu wizualnego.

Perfekcyjna konstrukcja

W przypadku okien drewniano-aluminiowych ramy oraz ościeżnice wykonuje się z drewna do którego od zewnątrz przytwierdzona jest specjalna nakładka wykonana z aluminium. Okna drewniano-aluminiowe posiadają skrzydła złożone z profili podzielonych na dwie części:
– zewnętrzną (wykonaną z aluminium)
– wewnętrzną ( wykonaną z drewna). Aby konstrukcja ona była prawidłowa i stabilna, nakładki muszą zostać zamontowane bezpośrednio na skrzydle oraz ramie. Ważny jest także w sposób, jaki zostaną ułożone. Muszą one bowiem całkowicie izolować szkodliwe czynniki atmosferyczne od drewnianej powierzchni.

Współczynnik przenikania ciepła

Przy doborze okna, niezależnie tak naprawdę od tego, z jakiego materiału zostało ono wykonane, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, charakterystycznego dla danego modelu. Jeśli chodzi o drewniano-aluminiowe okna, to w większości przypadków współczynnik ten pozwala na zamontowanie tego rodzaju okien w domach pasywnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.internorm.com/pl-pl/produkty/okna-drewniano-aluminiowe/

[Głosów:1    Średnia:5/5]