Pralka idealna

Poszukiwania idealnej pralki często spędzają wielu osobom sen z powiek. Aby wybrać sprzęt, który będzie służyć przez długie lata, warto zastanowić się nad swoimi faktycznymi potrzebami. Pod uwagę należy wziąć nie tylko pojemność bębna i wymiary urządzenia, ale też ilość dostępnych programów i dodatkowych funkcji, które mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania. Potrzeby mogą się różnić w zależności od stylu życia czy też ilości członków rodziny. Jakie funkcje powinna mieć idealna pralka?

Funkcje warte uwagi – u kogo się sprawdzą?

Podczas wybierania najlepszej pralki nazwy niektórych funkcji mogą brzmieć tajemniczo, myląco lub wydawać się zbędnymi. Warto zastanowić się nad korzyściami, jakie może przynieść korzystanie z danego programu, i ocenić, na ile przydatna może okazać się konkretna funkcja w danym gospodarstwie domowym. Jedną z opcji, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie jest możliwość dołożenia ubrań do bębna po rozpoczęciu cyklu prania. Jednym z popularnych modeli pralek wyposażonych w tę funkcję jest Samsung WW90M741NOO – dodawanie ubrań i płynu zmiękczającego jest możliwe dzięki specjalnej budowie drzwi. Okrągła klapa posiada specjalnie wyodrębnioną mniejszą część, dzięki której przed dołożeniem ładunku do bębna nie ma konieczności spuszczania wody i ponownego napełniania bębna.

Kolejną bardzo przydatną funkcją jest obecność programów pozwalających na przyspieszone pranie. Tego typu opcje można spotkać pod różnymi nazwami w coraz większej ilości modeli dostępnych na rynku. Przykładowo, w modelu Grundig GWN47430CS funkcja Express pozwala na skrócenie czasu prania dowolnego programu nawet o 50%, a to wszystko za pomocą jednego guzika. Podobnie działa program Super Szybki obecny m.in. w modelu Samsung WW90M741NOO, który dzięki specjalnie skonstruowanej budowie i ruchom bębna umożliwia wykonanie codziennego prania już w 39 minut. Taką funkcję z pewnością docenią osoby, które z racji na bardzo aktywny tryb życia mają problemy z zagospodarowaniem odpowiedniej ilości czasu na obowiązki domowe.

Bardzo ważne są także wszelkie funkcje warunkujące samoczyszczenie się bębna, co pozwala na bardzo długie i owocne użytkowanie bez awarii czy problemu zakamienienia części. W program samoczyszczący są wyposażone takie modele jak Grundig GWN47430CS, pralka Samsung QuickDrive WW90M741NOO/EO czy niektóre modele marki Gorenje. Używanie takiego programu pomaga zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z bębna i należycie dbać o praną odzież. Równie ważny jest czas gwarancji udzielonej na urządzenie przez producenta – w przypadku modelu Samsung WW90M741NOO producent daje 10-letnią gwarancję działania sprzętu, natomiast na model Grundig GWN47430CS gwarancja wynosi 2 lata.

Przy zakupie pralki warto jasno określić rodzaj najczęściej pranych tkanin i wybrać model wyposażony w największą ilość funkcji dedykowanych konkretnym materiałom lub rodzajom ubrań. Osobom, które często noszą stroje wieczorowe, być może przyda się program do prania tkanin delikatnych, a tym, którzy mają zamiłowanie do sportu – program poświęcony tkaninom syntetycznym, z których często wykonane są ubrania sportowe. W przypadku nowoczesnych urządzeń lista funkcji jest zwykle bardzo długa – przykładowo, pralka Samsung QuickDrive WW90M741NOO/EO posiada specjalne programy do prania wstępnego, do prania wełny, bawełny, kurtek i płaszczy oraz tkanin delikatnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]