Docieplanie stropodachu – na czym polega ta technologia?

Nowoczesne i praktyczne rozwiązania budowlane sprawiają, że standard budowanych domów ulega znacznemu podniesieniu. Dzięki temu nasz dom staje się jeszcze bardziej przyjazny jego mieszkańcom. Jednym z takich rozwiązań są stropodachy. Co to takiego?

Docieplanie stropodachu – jak to działa?

Pod tym terminem kryje się konstrukcja będąca ostatnią kondygnacją budynku. Pełni ona także funkcję dachu płaskiego. W budownictwie stosuje się dwa rodzaje tego rozwiązania. Stropodachy wentylowane wykonuje się w obiektach mieszkalnych. Podstawą takiej konstrukcji jest strop, na który nanosi się paroizolację. Szczególnie zalecana jest ona nad pomieszczeniami, które cechuje duże nasycenie powietrza parą wodną. Kolejną warstwą jest termoizolacja. Do jej wykonania stosuje się granulat wełny i celulozy. Na niej powstaje przestrzeń powietrzna lub odpowietrzana, a dopiero po wykonaniu tej warstwy kładzie się pokrycie dachowe.  Dodatkowo można je wzmocnić warstwą korytkową, złożoną z żelbetowych płyt ułożonych na ażurowych ściankach. W budownictwie przemysłowym natomiast docieplanie stropodachu wygląda podobnie. Składa się z czterech warstw: konstrukcyjnej paroizolacji, termoizolacji i pokrycia dachowego. Kluczem do sukcesu tej formy izolacji jest wspomniany już wcześniej granulat wełny i celulozy. To właśnie jego właściwości sprawiają, że dach jest odpowiednio docieplony. Wełna nie tylko zapewnia dużą izolacyjność, ale nie wymaga też konserwacji. Dzięki nieabsorbowaniu wilgoci z otoczenia, a także klasie odporności ogniowej A1 gwarantują pełne bezpieczeństwo instalacji. To jednak nie jedyne korzyści płynące z tego rozwiązania.

Docieplanie stropodachu – jakie korzyści daje domownikom?

Stropodach izolowany granulatem wełny jest w pełni przyjazny dla środowiska. Poza tym jest też odporny na działanie gryzoni i innych szkodników. Niegroźna jest mu także korozja biologiczna i chemiczna. Docieplanie stropodachu przynosi więc nam wiele korzyści. Możemy w tym celu wykorzystać także granulat celulozy, którego pozyskanie jest bardzo ekologiczne i nie wymaga dużego nakładu energii. Dodanie go do warstwy termoizolacji sprawia, że w miejscu tym nie będą rozwijać się grzyby i pleśń. Dobrze wykonane docieplanie stropodachu sprawia, że komfort termiczny w ciągu całego roku ulega znacznej poprawie. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://stropodachy.com.pl/o-firmie/. Główną zaletą jest fakt, że w okresie grzewczym znacznie redukujemy stratę ciepła do minimum. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje przyjemna temperatura. Latem natomiast docieplanie stropodachu nie powoduje przegrzania konstrukcji dachowej, dzięki czemu wewnątrz domu jest o wiele chłodniej niż na zewnątrz. Warto więc rozważyć wykorzystanie tego rozwiązania podczas budowy domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]