Podwieszany sufit to rozwiązanie, które kojarzy nam się raczej z powierzchniami biurowymi. Nie da się jednak ukryć, że istnieją osoby, które decydują się na jego wykonanie w domu. Co więcej, często udaje im się osiągnąć naprawdę ciekawy i oryginalny efekt. Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie powieszanego sufitu warto poznać wady i zalety takiej dekoracji. Dzięki temu będziemy bowiem wiedzieli, czego można się spodziewać.
Zalety podwieszanego sufitu
Jedną z podstawowych zalet podwieszanych sufitów jest bez wątpienia ich uniwersalność. Nie da się bowiem ukryć, że doskonale pasują one zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Co więcej, za ich pomocą można osiągnąć pożądane efekty zmiany wyglądu wnętrza. Przykładowo, sufit może zmniejszyć wysokość zbyt wysokiego pomieszczenia lub nadać mu właściwe proporcje.
Kolejną zaletą jest fakt, że wykonanie podwieszanych sufitów często pomaga w wygłuszeniu mieszkania, co dla wielu osób jest bardzo ważną zaletą.
Sufit tego typu pomaga też w zakryciu niedoskonałości i nierówności sufitów w mieszkaniu. Co więcej, dzięki niemu możemy zastosować różnego rodzaju kreatywne formy oświetlenia pomieszczeń, dzięki którym nasze mieszkanie nie tylko nabierze charakteru, ale również pozwoli nam doskonale czuć się w nim.
Wady, które mogą zaskoczyć
Podstawową wadą podwieszanego sufitu, z której warto zdawać sobie sprawę jest przede wszystkim jego ciężar. Nie da się ukryć, że wiele stropów może nie wytrzymać tak dużego obciążenia, warto więc sprawdzić to przed rozpoczęciem prac.
Podwieszany sufit nie jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli w naszym mieszkaniu panuje wilgoć. W takiej sytuacji najlepiej z niego zrezygnować lub zdecydować się na wykorzystanie specjalnych wodoodpornych materiałów. W przeciwnym razie szybko czekają nas nieprzyjemne niespodzianki, których lepiej uniknąć.
Podsumowując, podwieszane sufity mają wiele zalet, nie są jednak wolne od wad. Jest więc to rozwiązanie, które nie zawsze się sprawdza. Warto o tym pamiętać.