Ostatnie szlify przy remoncie mieszkania

0
700

Remont mieszkania czy domu prawie zawsze wiąże się z ogromnym wysiłkiem jaki trzeba włożyć w prawidłowe jego przeprowadzenie. Ogrom pracy, zarówno fizycznej jak i koncepcyjnej, potrafi naprawdę dać w kość nawet najbardziej wytrwałym i zdeterminowanym inwestorom. Z tego właśnie powodu bardzo często zdarza się, że już na końcowym etapie remontu, kiedy nadajemy ostateczny charakter wnętrzom, po „macoszemu” traktujemy kwestie doboru pozornie nieistotnych dodatków takich jak na przykład karnisze.

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wybór tego elementu to właściwie formalność, to kiedy przychodzi do podjęcia decyzji okazuje się, że nie jest to wcale taka prosta sprawa.
Karnisze są bowiem takim elementem wystroju mieszkania, który choć sprawia wrażenie niespecjalnie ważnego, potrafi bardzo istotnie wpłynąć na estetykę całego pomieszczenia.

Nieodpowiedni dobór karniszy sprawia, że pokój w jakim je zamontujemy, będzie sprawiał wrażenie niespójnego estetycznie, a sam karnisz zamiast uzupełniać wystrój, będzie się rzucał w oczy jako element niespecjalnie pasujący do reszty. Taka sytuacja bardzo niekorzystnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców, zwłaszcza jeśli są oni wyczuleni na takie niezgodności.

Wybierając karnisze trzeba się przede wszystkim zastanowić nad tym, czy interesują nas karnisze mocowane do sufitu czy też takie, które przykręcimy do ściany. Kwestia ta jest bardzo indywidualna i chociaż wśród obu typów z pewnością znajdziemy karnisze dopasowane do stylu naszego pomieszczenia, to ważne jest też, aby zwrócić uwagę na to, czy w całym mieszkaniu jesteśmy w stanie zamontować jeden typ karnisza.

Zdarzają się bowiem i takie sytuacje, że okna w jednym z pomieszczeń, często w pokoju z balkonem, zajmują tak dużą powierzchnię ściany, że po prostu między sufitem a ramą okna nie będzie już wystarczająco dużo miejsca na zamocowanie niektórych modeli.

W takich sytuacjach jedynym słusznym wyborem będą karnisze sufitowe ze sklepu https://manufakturarzeczy.pl/szyny-sufitowe, które nie wymagają w ogóle miejsca na ścianie.

Karnisz sufitowy będzie także lepszym wyborem jeżeli chcemy, aby firanki i zasłony znajdowały się na całej długości ściany z oknem. Co prawda taki efekt można uzyskać również poprzez zastosowanie karnisza mocowanego do ściany, jednak nie wygląda to już tak dobrze. Tego rodzaju karnisze posiadają zazwyczaj ozdobne końcówki, które nie tylko wymuszą konieczność zachowania odstępu od ściany, ale przede wszystkim nie będą wyglądały specjalnie korzystnie kiedy „dociśniemy” je do samego muru. Jest to jednak kwestia gustu, zatem nie podlegająca dyskusji.

Karnisze mocowane do sufitu mają również tę zaletę, że można je dobrać w taki sposób, że w ogóle nie będą rzucały się w oczy. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, w których nie chcemy odwracać uwagi od efektownych zasłon, firanek czy też innych elementów wystroju, które powinny być szczególnie eksponowane. Karnisz sufitowy można również bardzo łatwo ukryć za sztukaterią, co w niektórych przypadkach może bardzo korzystnie wpływać na spójność estetyczną pomieszczenia.

Gdyby nie zależało nam szczególnie na dyskretnym wyglądzie tego elementu, to warto zauważyć, że na rynku możemy dziś spotkać rozmaite wzory, nawet te bardzo fantazyjne, dzięki czemu bez problemu będziemy w stanie wybrać karnisze w odpowiednim stylu (przy bardziej wyszukanych projektach będziemy jednak musieli dość poważnie naruszyć nasz budżet).

Wybór odpowiednich karniszy potrafi mieć bardzo duży wpływ na wygląd pomieszczenia, zatem warto bardzo poważnie pochylić się nad tych elementem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]