Chcemy, by ogród był naszą wizytówką, dlatego chwytamy się wszelkich sposobów, by pozbyć się niechcianych szkodników, gryzoni, jak również chwastów. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jakie masz oręża, by ostatecznie zwyciężyć w batalii o piękny ogród bez zniszczeń i niechcianych roślin.
Ręczna praca lub środki chwastobójcze
Jeśli chodzi o same chwasty, to masz kilka możliwości ich usunięcia bądź ograniczania ich wyrastania. Przede wszystkim biorąc pod uwagę trawnik musisz regularnie spulchniać glebę, a także usuwać martwą darń, a ponadto przycinać żywą trawę do odpowiedniej długości. Oczywiście takie działanie często nie wystarcza, bowiem często ręcznie przy użyciu chwytaków trzeba usuwać pojawiające się chwasty. Ważne, by przy pracy ręcznej używać dobrych narzędzi. Tylko dzięki temu można pozbyć się chwastów wraz z korzeniami. Oczywiście jest jeszcze jeden skuteczny sposób, a mianowicie środki chwastobójcze. Są skuteczne, jednak trzeba pamiętać, że mogą wpływać na wygląd trawy, a także roślin, gdyż niestety chemia nie działa jedynie na niechciane chwasty. Zatem musisz się zastanowić czy wybierasz sposób szybki, ale taki, który będzie powodował również niszczenie części roślin ozdobnych czy też żmudną pracę i przekopywanie ziemi kawałek po kawałku.
Rozłożenie siatki na krety i nornice
Ochrona przed dewastacją ogrodu przez krety i nornice jest zgoła inna niż w przypadku chwastów. Rozłożenie siatki na krety wykonanej z polipropylenu może pomóc odstraszyć te gryzonie. Warto podkreślić, że jest to również częściowa ochrona przed chwastami, gdyż dzięki siatce może wyrastać ich mniej. Siatkę rozkłada się od 10 do 30 cm pod powierzchnią darni. Na rabatach oczywiście głębiej, czyli 30 cm, aby można było posadzić rośliny cebulowe. Siatki polipropylenowe mają niewielkie oczka i uniemożliwiają kretom i nornicom przebicie się na powierzchnię. Dodatkowo na rabatach siatka chroni system korzeniowy i przede wszystkim cebule. Rozłożenie siatki nie zakłóca ekosystemu. Rośliny są zasilane w wodę i potrzebne składniki odżywcze, czyli nawozy.
Posadzenie roślin odstraszających szkodniki
Są także rośliny, które mogą odstraszać nornice i można je posadzić jako swoistych „strażników” rabat. Jest to kolejna forma ochrony. Doskonale w tej roli sprawdzają się czosnki ozdobne, które powinny znaleźć się na obwódce rabat czy pomiędzy poszczególnymi nasadzeniami roślin cebulowych. Odstraszająco działają również czarna porzeczka, wilczomlecz, a także mięta. Zatem w sposób naturalny także można zapobiegać pojawieniu się szkodników. Te rośliny są zarówno ochroną, jak i dodatkowym walorem estetycznym ogrodu, zatem ich zastosowanie stanowi podwójny walor.
Rozkładanie agrotkaniny na rabatach
Częściową ochronę mogą stanowić również agrotkaniny rozkładane przed posadzeniem roślin na rabatach. Utrudniają dojście do naziemnych części rośliny. Pewną ochronę stanowią również agrowłókniny, którymi okrywane są drzewa i krzewy na zimę. Ich zastosowanie może uchronić przed podgryzaniem kory czy też gałęzi przez gryzonie. Doskonałej jakości materiały ochronne można znaleźć na stronie: https://euroogrod.com.pl/pol_n_Agrotkaniny-siatki-i-folie-3580.html. Cena i jakość tych produktów zadowolą nawet najbardziej wymagających ogrodników. Warto podkreślić, że stanowią ochronę przed wiatrem, mrozem, a agrotkaniny także przed promieniowaniem UV i nadmiernym przeschaniem gleby.
Sadzenie roślin cebulowych w koszyczkach zapobiegnie niszczeniu rabat
Ponieważ największym przysmakiem nornic są rośliny cebulowe warto pamiętać o ich dodatkowej ochronie. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy wybrać specjalne koszyczki, które ułatwiają sadzenie cebul. Włożenie ich do środka sprawia, że roślina chroniona jest przed działalnością nornic, które nie mogą dostać się do swojego ulubionego pożywienia.
Sposobów na odstraszenie szkodników i ograniczenie wyrastania chwastów jest wiele. Warto podkreślić, że rośliny odstraszające działają również na mszyce czy mączlika. Połączenie kilku sposobów może dać skuteczne rezultaty. Oczywiście trzeba pamiętać o właściwym montaży siatki czy materiałów ochronnych, aby nie uszkodzić roślin, a ponadto zapewnić im możliwość swobodnego oddychania.