Energia w domu

Niepewna sytuacja wokół nas, ciągłe zmiany i ograniczenia zachęcają do szukania niezależności oraz stabilności. Znajdziesz je w zaciszu własnego dom. Pomoże Ci w tym rządowy program mój prąd, dziękiktóremu zyskasz nawet do 5000 złotych!

Co to?

W dużym skrócie, prezentowany tutaj program ma na celu dofinansowanie zakupienia oraz zamontowania technologii paneli fotowoltaicznych, a tym samym rozwój i generowanie własnych nakładów energii. Wybrana przez nas instalacja musi mieścić się w przedziale mocy 2–10 kilowata.

Rządowy program mój prąd funkcjonuje w obrębie całego kraju, a planowany budżet do roku 2024 jest spory i wynosi aż 1 miliard złotych. Te kwoty wystarczą na pomoc dla 200 000 zainteresowanych, którzy dodatkowo mają możliwość odliczenia takiej inwestycji od podatku. Warto o tym fakcie pamiętać!

Kto, dlaczego, za ile?

Wytwarzasz energię w celu zaspokojenia własnych domowych potrzeb? Gratulacje! To oznacza, że projekt skierowany jest właśnie dla Ciebie. Dofinansowanie obejmuje szeroki zakres związany z instalacją fotowoltaiczną i można do niego zaliczyć panele, wszelkiego typu okablowanie, prace robocze, a także inwertery. Wszystko dzięki pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Złożenie wniosku w formie dotacji, czyli bezzwrotnej pomocy, na jedną instalację wiąże się z ograniczeniem do 50% kosztów kwalifikowanych. Musimy jednak pamiętać, że wysokość takiej pomocy nie może przekroczyć kwotę 5000 złotych. Kolejna dotacja to kolejny wniosek do złożenia.

Jak?

Kompletna procedura dofinansowania nie jest skomplikowana i zawiera kilka kroków. Tradycyjna, czyli papierowa forma składania wniosku odbywa się z pomocą autoryzowanych pośredników sprzedaży. Jeśli chcemy taki formularz złożyć indywidualnie, przygotujmy wcześniej e-dowód lub podpis zaufany, a następnie wyślijmy wniosek wirtualnie.

Należy również pamiętać o kilku istotnych dokumentach, które powinniśmy dołączyć. Mowa jest tutaj między innymi o kopii faktury za zakup i montaż instalacji lub oświadczenie o samodzielnym montażu, a także potwierdzenie zamontowania odpowiedniego licznika. Jesteśmy gotowi do korzystania z rządowego programu mój prąd.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

[Głosów:0    Średnia:0/5]