Czym są płyty SACD i gdzie najlepiej je kupić?

Niemal każdą wolną chwilę poświęcasz na słuchanie muzyki? Myślisz o zakupie wysokiej klasy urządzenia, które będzie obsługiwać płyty zapewniające niepowtarzalny dźwięk analogowy – wyjątkowo czysty i o prawdziwej głębi? Dowiedz się zatem czym są płyty SACD i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup. Podpowiemy Ci również, gdzie kupić płyty SACD, aby mieć pewność, że będą one zapewniać uzyskanie najwyższej jakości dźwięku.

Czym są płyty SACD i jaką mają historię? 

Płyty SACD (z angielskiego Super Audio Compact Disc) zostały wynalezione w 1998 roku wspólnie przez dwie słynne wytwórnie – Sony oraz Philips. Pierwsze odtwarzacze SACD pojawiły się natomiast na rynku rok później, w 1999 roku lecz ze względu na bardzo wysoką cenę (około 5000 dolarów), ich zakup był możliwy tylko dla nielicznych osób. SACD to format zapisu audio, który pozwala na uzyskanie dźwięku o podwyższonej jakości. Poza tym umożliwia zapisywanie plików graficznych oraz tekstowych. Wielokanałowy dźwięk uzyskuje prawdziwą głębię, która jest odczuwana przez każdego konesera dobrej muzyki.

Jak wygląda płyta SACD? 

Kształtem płyta SACD praktycznie niczym nie różni się od zwykłej płyty CD/DVD. Jest analogicznej wielkości oraz grubości. Możemy spotkać 3 rodzaje płyt Super Audio Compact Disc: jednowarstwowe, dwuwarstwowe oaz hybrydowe. Płyty SACD wyróżniają się natomiast oryginalnym systemem cyfrowego kodowania. Dzięki temu odzwierciedlają doskonałą jakość dźwięku analogowego. Brzmienie takich płyt jest niesamowicie ciepłe i głębokie, podobnie jak w przypadku płyt winylowych. Każdy wielbiciel muzyki może zachwycać się oryginalnym dźwiękiem, którego nie wydobędą zwykle płyty CD czy popularne odtwarzacze muzyki. Płyty Super Audio Compact Disc są wydawane w wersjach limitowanych, dlatego ich nabycie to powód do dumy dla każdego kolekcjonera oraz wielbiciela muzyki na najwyższym poziomie. Płyty SACD posiadają oryginalne okładki, które przywołują wspomnienia z historii. Dlatego ich posiadanie to prawdziwy powód do dumy.

płyty SACD

Gdzie kupić płyty SACD? 

Jesteś zdecydowany na zakup płyty SACD, jednak nie masz pojęcia, gdzie możesz się po nie udać? Najwygodniejszą i najtańszą opcją jest ich zamówienie przez Internet – na przykład poprzez serwis Amazon czy eBay. W tym przypadku jednak nie masz żadnej pewności, że otrzymana płyta faktycznie zapewni Ci wysoką jakość odtwarzanego dźwięku. Ewentualna konieczność zwrotu krążka może przysporzyć Ci sporych kłopotów. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie przesłuchanie płyty na miejscu i dopiero później zdecydowanie się na jej zakup.

W Polsce sprzedażą płyt SACD zajmuje się między innymi firma Nautilus, działająca na rynku już od 1998 roku. Posiada ona niemal 40 punktów sprzedaży w całej Polsce. Co istotne, każdą płytę przez dokonaniem zakupu można przesłuchać w komfortowych salach odsłuchowych, które znajdują się w salonach w Warszawie oraz Krakowie. Więcej informacji na temat firmy Nautilus oraz oferowanych przez nią produktów można uzyskać pod adresem nautilus.net.pl.

[Głosów:30    Średnia:3.3/5]