Stosowanie płyt w budwnictwie jest bardzo wygodnym i popularnym rozwiązaniem. Łatwość ich transportu, magazynowania, montażu i obróbki sprawia, że są chętnie wykorzystywane zarówno przy wykańczaniu dużych obiektów, jak i podczas remontów pojedynczych pomieszczeń. Aby wybrać odpowiednią płytę do danego zastosowania, trzeba dobrze znać jej specyfikę. Poniżej prezentuję najważniejsze informacje dotyczące płyt g-k oraz płyt cementowych.

Charaktetrystyka płyt gipsowo- kartonowych

Płyty karton gips są bardzo powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Warto wiedzieć, że dostępne są one w wielu rodzajach o różnych właściwościach oraz gabarytach, które dostosowane są do określonych zastosowań. Generalnie płyty g-k zbudowane są z rdzenia, którego głównym składnikiem zawsze jest gips pokryty warstwą wytrzymałego kartonu. Zależnie od typu płyty skład może być wzbogacony o włókna szkalne, czy impregnaty, które zmieniają jej podstawowe właściwości. Warto zwrócić tu uwagę, że rodzaj płyty należy dopasować do warunków jakie będą panowały w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są płyty, które są odporne na działanie wilgoci, ognia, a także uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że są też bardzo specjalistyczne produkty akustyczne z fabryczną perforacją, czy też takie, które przeznaczone do gięcia w formy łukowate. Zaletą płyt g-k jest bardzo łatwa obróbka np. docinanie płyt możliwe jest za pomocą nożyka. Montaż płyt także jest dość prostą sprawą: można je przyklejać bezpośrednio do powierzchni ścian lub przykręcać na lekkim stelażu stalowym lub drewnianym. Wymaga on jednak pewnej wprawy i narzędzi (na przykład wkrętarka) wraz z akcesoriami (na przykład blachowkręty, jeśli użyjesz stelaża ze stalowych profili).

Specyfika płyt cementowych

Tutaj głównym budulcem jest cement połączony z włóknami celulozowymi. W przeciwieństwie do płyt g-k nie mają one rdzenia i okładziny. Płyta ma jednorodną budowę i właściwości. Charakteryzuje się dużą sztywnością i twardością, które zapewniają wytrzymałość i odporność na odkształcenia przez wiele lat użytkowania. Płyta cementowa jest też niezwykle odporna na działanie wilgoci, dzięki czemu można ją stosować nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale także na zewnątrz budynków jako podbitka dachowa, a nawet elewacja. Warto też podkreślić, że płyta ta jest niepalna, więc idelanie nadaje się do montażu w pomieszczeniach o wysokich wymogach przeciwpożarowych. Płytę montuje się analogicznie jak płyty karton-gips. Łatwość obróbki, choć tu także potrzebna jest pewna wprawa, i duża uniwersalność zastosowania sprawia, że płyta cementowa jest idealnym rozwiązaniem na małych budowach, gdzie duża ilość dedykowanych rozwiązań systemowych wymaga zbyt dużej przestrzeni magazynowej oraz generuje duże straty materiałowe.

[Głosów:17    Średnia:2.8/5]