Obecnie wielu kupujących domy marzy o tym, aby były wygodne, funkcjonalne i nowoczesne. Dotyczy to nie tylko samej bryły oraz ułożenia poszczególnych pomieszczeń w nieruchomości, ale również zastosowanych rozwiązań technologicznych. Z tzw. inteligentnymi domami spotykamy się dziś coraz częściej i cieszą się one ogromną popularnością wśród kupujących.

Standard KNX – energooszczędność i wygoda

Technologia, która najczęściej wykorzystywana jest w inteligentnych domach, to rodzaj instalacji elektrycznej nazywanej Standardem KNX, albo tez standardem KONNEX. Instalacja ta umożliwia sprawną komunikacje między wszystkimi instalacjami elektrycznymi oraz teletechnicznymi, a także instalacjami alarmowymi, zabezpieczeniowymi, monitoringiem, a także innymi, w które wyposażony został budynek.  Standard KNX pozwala nie tylko na integrację tych wszystkich instalacji, ale również na zdalny dostęp do nich.

Inteligentne sterowanie urządzeniami

System ten pozwala na zdalne zarządzanie energia, klimatyzacją, ogrzewaniem, a także wentylacja. Dzięki niemu możemy z łatwością sterować oświetleniem, możemy nadzorować bezpieczeństwo w domu oraz na zewnątrz poprzez możliwość dostępu do zamontowanej telewizji przemysłowej. To wszystko sprawia, że nasz dom staje się prawdziwie inteligentny, a my możemy czuć się w nim bezpiecznie, mieć nad nim pełną kontrole nawet wówczas, gdy nie ma nas w pobliżu, a co najważniejsze, zapewniamy sobie bardzo duże oszczędności.

Bardzo dużym plusem tego systemu jest brak jednostki centralnej. Wszystkie elementy wyposażone są w procesor i są w stanie pracować zupełnie same – są samowystarczalne. W przeciwieństwie do systemów scentralizowanych, w razie jakichkolwiek problemów czy awarii, może działać poprawnie.

KNX jest standardem najbardziej powszechnym, najczęściej używanym i najlepiej sprawdzonym. Gwarantuje on dużą niezawodność, a także odporność na zakłócenia. Z całą pewnością warto w niego inwestować, warto też zainteresować się domem, który wyposażony jest w takie rozwiązanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]