Jeśli w pomieszczeniach zlokalizowanych na parterze domu słychać kroki osób, które znajdują się na pierwszym piętrze, warto przy okazji remontu pomyśleć o dodatkowym wyciszeniu stropu. Takie wyciszenie można wykonać przy pomocy specjalnych mat kauczukowo-polimerowych lub w przypadku stropów drewnianych, przy pomocy keramzytu, ewentualnie płyt gipsowo-kartonowych lub innych. Najbardziej skuteczna w wyciszaniu stropu będzie profesjonalna izolacja akustyczna K-Flex lub inna izolacja polimerowo-kauczukowa, ale w przypadku podłóg pływających można sięgnąć również po specjalne maty polietylenowe, maty korkowe lub płyty drewnopochodne.

Stała izolacja stropu

Taką izolację można wykonać na etapie budowy domu lub podczas generalnego remontu. Maty kauczukowo-polimerowe układa się bezpośrednio na powierzchni stropu (nie trzeba ich przyklejać) i łączy ze sobą przy pomocy specjalnych taśm samoprzylepnych. Następnie na powierzchni mat wykonuje się wylewkę samopoziomującą i układa posadzkę. Jeśli nie chcemy zbyt mocno podnosić poziomu podłogi, powinniśmy sięgnąć po matę o małej grubości, ale dobrych właściwościach tłumiących dźwięki. Dlatego przy tego typu pracach warto sięgać po sprawdzone produkty, takie jak izolacje akustyczne K-Flex, które wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale również w przemyśle. Tego typu maty służą m.in. wygłuszaniu wnętrz studiów nagraniowych i telewizyjnych, sal konferencyjnych, pionów kanalizacyjnych czy sypialni.

Izolacja stropów drewnianych

W starszych domach o stropach drewnianych, a także w nowych domach o konstrukcji drewnianej, zamiast izolacji akustycznej K-Flex i innych izolacji polimerowo-kauczukowych, często stosuje się rozdrobniony keramzyt lub płyty gipsowo-kartonowe z podkładem. Wykonanie takiej izolacji akustycznej jest niezwykle proste. Wystarczy zapełnić wolne przestrzennie pomiędzy legarami kruszywem z keramzytu, a przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych, specjalnymi kartonowymi kształtkami, które przypominają swym wyglądem plastry miodu. Co ważne w przypadku stropów drewnianych, tego typu izolacje są lekkie, a zatem nadmiernie nie obciążają drewnianej konstrukcji domu. Oczywiście, jeśli planujemy ułożenie na drewnianych legarach podłogi drewnianej, możemy również sięgnąć po wspomniane wcześniej maty kauczukowo-polimerowe. Izolacja akustyczna K-Flex powinna wygłuszyć podłogę, a w związku z tym, że jest materiałem lekkim, nie spowoduje nadmiernego obciążenia stropu.

Izolacje pod podłogi pływające

Podłogi pływające to takie, które nie są trwale połączone z podkładem podłogowym. Doskonałym przykładem takich podłóg są panele lub deski podłogowe. W celu dodatkowego zaizolowania akustycznego stropów, przed położeniem tego typu podłóg, najczęściej stosuje się lekkie i tanie maty polietylenowe, maty korkowe lub płyty drewnopochodne. Warto mieć jednak świadomość, że tego typu izolacja nie zapewni tak wysokiego komfortu, jak profesjonalna izolacja akustyczna K-Flex lub inna izolacja kauczukowo-polimerowa i powinno się ją stosować jedynie jako rodzaj dodatkowego wyciszenia, a nie jako podstawę wygłuszenia podłogi.

[Głosów:5    Średnia:4/5]