Wcześniejsza spłata hipoteki

Bardzo często kupno nieruchomości, najczęściej mieszkania, wiąże się zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Dla większości klientów jest to konieczność, ponieważ niewiele osób śpi na materacu wypchanym setkami tysięcy złotych.

Ponadto popularność kredytu hipotecznego powodowana jest jego specyfiką i charakterem. W stosunku do np. kredytu gotówkowego ma bardzo korzystne oprocentowanie i elastyczny czas na spłatę. Zaciągnąć można go na minimum 5 lat, ale kredyty na ponad nawet 30 lat nie są rzadkością. Dlatego kredyt hipoteczny na sfinansowanie zakupu nieruchomości nie ma sobie równych.

Najczęściej kredytobiorcy decydują się na maksymalne wydłużenie czasu kredytowania. Wynika to z dwóch powodów. Chcą obniżyć miesięczne zobowiązanie, asekurując się w ten sposób. Dzięki wydłużeniu terminu spłaty lepiej wychodzi zdolność kredytowa klienta.

Życie ma jednak to do siebie, że przynosi zmiany. W ciągu 30 lat zmienia się sytuacja życiowa i finansowa kredytobiorców. Pewnego dnia przychodzi im myśl:

Wcześniejsza spłata hipoteki? Czy to będzie korzystne?

Ze statystyk wynika, że kredyty hipoteczne są w Polsce zaciągane średnio na 26 lat, ale zdecydowana ich większość jest spłacana już po 10–14 latach. Nie ma więc przeszkód ani formalnoprawnych, ani praktycznych, aby wcześniej spłacić kredyt.

Oczywiście wcześniejsza spłata jakiegokolwiek kredytu nie jest dla banku niczym miłym, ponieważ instytucje finansowe na swojej działalności muszą zarabiać. W tym przypadku bank zarabia na odsetkach od pożyczonego kapitału. Jeśli ten kapitał zostanie wcześniej spłacony — znikają też odsetki. Dla banku wcześniejsza spłata nie jest biznesem. Jednak nikt nie może zabronić klientowi wcześniejszego oddania części czy całej kwoty finansowego zobowiązania.

Istnieje ustawa o kredycie hipotecznym, w której art. 39, reguluje kwestie wcześniejszego spłacenia kredytu hipotecznego. Wtedy całkowity koszt zobowiązania klienta ulega obniżeniu i to nie tylko za okres skrócenia czasu zobowiązania finansowego wynikającego z umowy, ale także za okres przed spłatą.

Naturalnie korzyści z wcześniejszego spłacenia kredytu hipotecznego zależą od konkretnych zapisów umowy, jaka została zawarta między klientem a bankiem, czasu, w jakim kredyt był już spłacany i od czasu jaki pozostał do całkowitej spłaty.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego bez względu na parametry konkretnej umowy gwarantuje obniżenie kosztów kredytu. Znikną bowiem odsetki za okres od momentu spłaty, do terminu widniejącego w umowie. Obniży to więc koszt kredytu, niekiedy drastycznie i to dla obu stron.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/dlaczego-tak-wazna-jest-mozliwosc-wczesniejszej-splaty-hipoteki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]