Rynny metalowe czy PCV

Przy każdym budynku jednym z niezbędnych elementów jest rynna. Pozwala ona na odprowadzanie wody z dachu i sprawia, że budynek jest lepiej zabezpieczony przed przeciekaniem czy nasiąkaniem nawet podczas największej ulewy. Wśród wielu różnych modeli można wybierać między innymi spośród rynien stalowych i PCV. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Rynna PCV

Jednymi z najpopularniejszych wyborów są rynny wykonane z PCV (polichlorku winylu), czyli materiału sztucznego. Jest to wybór podyktowany przede wszystkim ceną, ponieważ materiał sztuczny jest łatwy w produkcji masowej i posiada niską cenę. Korzystanie z niego jest też wygodne, jeśli zależy nam na niewielkim obciążeniu dachu, ponieważ PCV jest wyraźnie lżejsze niż stal.

Warto pamiętać też o tym, że w przeciwieństwie do starych rynien metalowych, te wykonane z PCV są odporne na korozję. Niestety trwałość polichlorku winylu, narażonego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne, nie jest zbyt wysoka. Dlatego też rynny z PCV zazwyczaj mają trwałość około 10-15 lat.

Rynny stalowe

Alternatywą dla rynien PCV są nowoczesne metalowe rynny stalowe, które odznaczają się znacznie dłuższą trwałością niż te wykonane z plastiku. Rynny stalowe, w zależności od sposobu ich wykonania oraz ewentualnych powłok antykorozyjnych, które się na nich znajdują, mają żywotność nawet 35 lub 40 lat. Oznacza to, że przetrwają znacznie dłużej w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz pod wpływem innych czynników uszkadzających.

Wybierając rynny stalowe, należy pamiętać, iż mają większą wagę niż rynny PCV. Dobrze wykonane, pokryte specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, są też nieco droższe od tych, które wyprodukowano z materiałów sztucznych. Ich trwałość przekłada się jednak na długotrwałą oszczędność.

Rynny w różnych kolorach i wzorach

Klasyczne rynny mocowane przy budynkach miały charakterystyczny, półokrągły kształt i okrągłą rurę odprowadzającą wodę deszczową w dół. Obecnie można jednak wybierać spośród wielu różnych rodzajów rynien, w tym również kwadratowych. Są one świetnym pomysłem, jeśli zależy nam na bardzo nowoczesnym, nietypowym wyglądzie budynku. Idealnie podkreślą współczesne trendy w budownictwie, a co więcej, kwadratowe modele mogą być wykonane z każdego z powyższych materiałów.

Ciekawym pomysłem może być też wybór rynny w niestandardowym kolorze. Dawniej wszystkie rynny miał kolor stalowy, jednak obecnie można wybrać je dowolnie, co pozwala na dobre dopasowanie ich do elewacji czy dachu. Jednym ze współczesnych trendów jest między innymi montowanie rynien antracytowych, które świetnie współgrają z wieloma dachami i fasadami, a co więcej, pięknie wpasowują się w innowacyjne trendy architektoniczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]