Rolety rzymskie - dlaczego warto zamontować je w domu?

Niezawodna ochrona przed nadmiarem słońca oraz wyjątkowe walory estetyczne. Takimi cechami wyróżniają się rolety w prawdziwie włoskim stylu. Dlaczego warto wybrać właśnie taki model i co jeszcze sprawia, że rolety rzymskie stały się jedną z najmodniejszych okiennych dekoracji?

Rodzaje rolet rzymskich

Roletą czy też zasłoną rzymską określa się stylową, okienną osłonę, którą od standardowej odróżnia bardzo dekoracyjny charakter. Po zwinięciu roleta tworzy gustowne zakładki, drapowania lub marszczenia, zachowując przy tym swój subtelny, zwiewny wygląd. Podzielić je można ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów, typ szycia oraz zdolność do przepuszczania światła. Rolety najczęściej wykonuje się z lekkich tkanin – dobrego gatunkowo poliestru, bawełny, a nawet lnu. Wybierając idealne tworzywo, warto zastanowić się nad tym, jaki materiał sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, że sztuczne tkaniny będą zdecydowanie łatwiej się czyścić, a dzięki tym naturalnym do wnętrza bez problemu wpadnie świeże powietrze, jeśli zechcemy uchylić okno.

Rolety rzymskie dzielimy także ze względu na sposób szycia. Ma on wpływ na to, w jaki sposób materiał się układa, zwłaszcza podczas zwijania. Najbardziej popularne jest stosowanie tak zwanych taśm tunelowych. Mogą być one ułożone po zewnętrznej, widocznej stronie zasłony, lub też od strony okna, dzięki czemu tunele są praktycznie niewidoczne.

Ważnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wybierania wymarzonej zasłony rzymskiej, jest transparentność materiału. Na rynku dostępne są rolety zaciemniające, pomagające uzyskać w pomieszczeniu idealne warunki do wypoczynku, a także jasne, lekko prześwitujące modele, które pozwalają na dostęp światła. Jedne i drugie oddzielają pomieszczenie od nadmiaru promieni słonecznych oraz stanowią nietuzinkową dekorację okiennej ramy.

Przy wyborze rolet warto zwrócić się do jednego z renomowanych dystrybutorów. Taka firma, np. Winrol – https://www.winrol.com.pl/rolety-rzymskie/, poza bogactwem wzorów zapewnia także profesjonalne doradztwo specjalistów od aranżacji wnętrz.

rolety rzymskie

Jak dopasować roletę do wnętrza?

Nowoczesne wnętrze powinno być nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne. Właśnie dlatego warto postawić na ponadczasowe rolety rzymskie, które w zależności od wzoru mogą stać się ekskluzywną dekoracją lub minimalistycznym akcentem. Do pomieszczeń urządzonych w modnym, skandynawskim stylu pasują zwijane zasłony w stonowanych odcieniach bieli, beżu oraz szarości. Zwolennikom oszczędnych, modernistycznych aranżacji spodobają się natomiast gładkie rolety wykonane z grubego poliestru. Odrobinę romantyzmu wprowadzą z kolei delikatne modele z materiału przypominającego cienki pergamin lub subtelne, kwiatowe wzory.

Do okna w sypialni najlepiej dobrać osłonę z zaciemniającego, grubszego materiału. Nie tylko zabezpieczy przed przedostawaniem się uciążliwych promieni czy ulicznych świateł, ale także uchroni przed niechcianymi spojrzeniami i wyciszy pomieszczenie. W gorące dni pomoże utrzymać we wnętrzu przyjemną temperaturę, a w chłodniejsze spełni rolę izolacji cieplnej. W salonie z powodzeniem można zamontować lekko prześwitujący model, który zapewni dostęp dziennego światła.

Współcześnie montaż rolet nie jest skomplikowany, a ich wybór na tyle szeroki, że każdy z pewnością dobierze model dopasowany do osobistych preferencji.

Autor: Alicja Błysk

[Głosów:0    Średnia:0/5]